V pondělí 13. listopadu odpoledne byla za značného zájmu veřejnosti otevřena lávka přes Jizeru u výrobního závodu Kofola. Po pěti letech tak byl zdárně završen příběh, který se začal psát v roce 2018 podepsáním memoranda mezi starosty Mnichova Hradiště a Kláštera Hradiště nad Jizerou.

Lávku otevřel starosta města Jiří Plíhal společně se svým předchůdcem a nynějším místostarostou Ondřejem Lochmanem, klášterským starostou Jiřím Navrátilem, středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou, středočeským radním pro dopravu Petrem Boreckým a obchodně technickým ředitelem společnosti BREX Ladislavem Vodičkou. Stalo se tak za fanfáry v podání Pojizerských trubačů, hudebního tělesa sestávajícího z učitelů a žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště.

Po lávce následně vykročilo asi 150 účastníků akce. Šest desítek z nich rovněž využilo nabídku komentované procházky a vyrazilo pod vedením Karla Hubače z mnichovohradišťského městského muzea směr Klášter. Výprava navštívila Pivovar Klášter, kde se mohli účastníci osvěžit čepovaným pivem, navštívila někdejší sklepení, později kryptu cisterciáckého kláštera a také kostel Panny Marie. Mnozí nepohrdli ani azylem na obecním úřadě v Klášteře, kde bylo rovněž přichystané občerstvení. Tři desítky statečných absolvovaly v mírném dešti celý výlet, který pokračoval Klášterskou ulicí, přes pláž Na Kamínkách a lesopark až na židovský hřbitov. Několik jednotlivců pomyslný okruh uzavřelo návratem až k lávce.

Fotografie z dronu pořídil Tomáš Sýkora, za další fotografie děkujeme Petru Novákovi z Mnichovohradišťsko.cz.