Venkovní výstava organizace Gulag.cz prostřednictvím uměleckých ilustrací přibližuje případy současných politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími zločiny ruské vlády. V Mnichově Hradišti bude vystavena ve spolupráci se spolkem Žijeme pro Hradiště a Římskokatolickou farností Mnichovo Hradiště od 18. března do 6. dubna 2026 v areálu fary.

Jak se žije demokraticky smýšlejícím lidem v Rusku? Jak Putinův režim utahuje šrouby a kde začíná totalita? Hodnoty jako demokracie a svoboda slova se z našeho pohledu dostávají do děsivého kontrastu se situací v dnešním Rusku. Politické pronásledování zde má hluboké historické kořeny. Represe současnému režimu opět slouží jako nástroj umlčování generující tisíce politických vězňů. Jejich nenásilný odpor vůči válce proti Ukrajině a současnému ruskému vládnímu zřízení je často vykoupen tvrdými tresty.

Mezi politickými vězni najdeme muže i ženy různého věku, důchodce a nezletilé, obyvatele velkoměst i venkova, zástupce nejrůznějších profesí od aktivistů a novinářů po podnikatele, kněze nebo ženy v domácnosti. „V ruských trestaneckých koloniích se nespravedlivě věznění potýkají s fyzickým násilím, odepíráním lékařské péče, uzavíráním na samotku a dalšími formami psychického nátlaku,“ uvedla Magdaléna Hájková z Gulag.cz.

Výstava Putinova klec upozorňuje na to, že v Rusku stále žijí lidé, kteří se nebojí vyjádřit své občanské postoje a bojují za svobodu a dodržování lidských práv i za cenu tvrdých trestů a odnětí svobody. Jednotlivé příběhy zpracované do podoby komiksové ilustrace jsou doplněny také o QR kódy, prostřednictvím kterých mohou zájemci zjistit další podrobnosti o konkrétních případech. Součástí výstavy jsou také anglické překlady.

Venkovní výstava Putinova klec bude k vidění v areálu fary v Mnichově Hradišti od 18. března do 6. dubna 2026, kde bude přístupná každý den v čase od 7 do 21 hodin.

Výstava byla poprvé představena v roce 2024 v Praze ve Valdštejnské zahradě ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR, poté se přesunula na pražské náměstí Republiky. V roce 2025 putovala na brněnské Moravské náměstí, na nádvoří Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, na festival Slunovrat v Opavě, do Kopřivnice a Příbora, na olomoucké Dolní náměstí i Univerzitu Palackého nebo do Pardubic. V roce 2026 následovala Ostrava, Praha-Suchdol, Uherské Hradiště a v březnu také zastavení v Mnichově Hradišti.