Jan Novák: Hic a kosa v Chicagu
Ve své nové knize Hic a kosa v Chicagu Jan Novák - přední český spisovatel, nositel ceny Magnesia Litera - sebral různé texty, k nimž jej inspirovalo Chicago: tvrdé město s tropickými léty a arktickými zimami, jehož drsné kouzlo se mu zažralo hluboko pod kůži. Neotřelým jazykem, v němž zaznívá česká emigrantská hantýrka, vypovídá o "malém životě ve velkém městě", o obyčejných lidech a jejich neobyčejných příhodách.

Alex Koenigsmark: Černá krev
Příběh se odehrává na sklonku 18. století za dob panování císaře Josefa II. na Slovensku. Autor se nechal inspirovat skutečnou událostí, kdy bylo 132 cikánů obviněno z údajného kanibalismu a na základě tohoto obvinění popraveno. Na tomto reálném podkladu autor vyfabuloval románový příběh, který je mimo jiné paradoxním předvedením toho jak děsivé důsledky může mít i teoreticky dobře míněný pokrok, protlačovaný shora a špatně chápaný zdola.