Rodina je základ státu. Tak se jmenuje komedie veseloherního hitmakera Raye Cooneyho, která měla premiéru v Městském divadle Mnichovo Hradiště v sobotu 5. března. Mnichovohradišťští ochotníci sice zkrátili její obvyklý název o poslední slovo, jinak jí ale neubrali ani repliku. Takže divák odcházel domů rozesmátý až po dvou a půl hodinách.

Zápletka se točí kolem situace, kdy je doktor Mortimore nucen řešit následky svého hříchu z mládí jako na potvoru v době, kdy by měl všechny své síly upnout ke kariérnímu postupu, na nějž léta čekal. Je třeba se mít na pozoru: Taková dospívající dcera s piercingem a barevnými vlasy, o jejíž existenci se doktor dozví až v den jejích osmnáctin, by mohla na ctihodné klinice způsobit pořádný poprask…

Nová představení místních hereckých nadšenců se v poslední době pravidelně rodí s ročním odstupem. Rodina je základ překonala svou úrovní předchozí tyláckou komedii, Penzión Schoeller, o dvě třídy. Představení má profesionální švih i výborné herecké kreace. Jan Pekař, civilním povoláním pedagog na speciální škole, zasluhuje v hlavní roli doktora Mortimora absolutorium nejen za kvanta textu, která servíruje publiku bez jediného zaškobrtnutí, ale i za to, že spoléhá na prostou sílu zapeklitě turbulentní situační zápletky a komediálně hřmotnou figuru hraje s až  subtilní kázní, bez tlačení na pilu. Jeho a dalších jedenáct herců na čele s Miroslavem a Radkou Smutnými, Jiřinou Vodákovou, Anetou Hoření či Ivou Flodrmanovou režíroval Rudolf Vízek. Od něho jsme také po představení zaslechli: „Co bude dál, zatím nevíme. Ani jaká hra se bude hrát, ani kdo ji bude režírovat. Ve hře jsem já i druhý režisér Josef Flanderka. Necháme na souboru, koho a jakou hru vybere. Teď si musíme především chvíli odpočinout.“

Přinejmenším ještě měsíc to ale u Tylů na odpočinek rozhodně moc nevypadá: Už v sobotu 19. března se v Městském divadle hraje první repríza komedie Rodina je základ. A protože na ni zbývají už jen poslední lístky, našli ochotníci po dohodě s Klubem pohotově již termín druhé reprízy: Ta se odehraje 2. dubna, tedy opět v sobotu.  V obou případech se hraje od 19.30 hod. Vstupenky za rovnou stokorunu můžete zakoupit v Klubu.