Multifunkční budova Komunitního centra usiluje o titul Stavba roku, a to hned ve dvou kategoriích. V loňském roce 2020 dokončený objekt z pera studia Projektil architekti, kde návrh vzešel z vyzvané architektonické soutěže, má šanci stát se Stavbou roku jak v celostátní konkurenci, tak v kategorii Stavba roku Středočeského kraje.

Nové Komunitní centrum vyrostlo na pozemku dosluhujícího objektu Klubu dětí a mládeže. Ve spolupráci s tehdejším městským architektem Jakubem Chuchlíkem došlo k rozhodnutí spojit dva projekty: stavbu nové školní jídelny a domu dětí a mládeže. Díky tomu vzniklo nové dvoupodlažní moderní „Komunitko“, v jehož přízemí se nachází školní kuchyně s jídelnou, ty slouží jak pro přílehlou základní, tak mateřskou školu, a v druhém nadzemním podlaží je nové zázemí Klubu dětí a mládeže, organizace Poškolák, které funguje i jako školní družina, a Centra pro sociálně vyloučené občany.

„Chytrá krabička“ umožnila také revitalizaci přilehlého okolí, na šikmé stěně Komunitního centra vznikla lezecká stěna, hrací síť, sedací vaky či lavice. Kromě zméněného má objekt i ekologickou zelenou střechou. Interiér je perfektně prosvětlený, barevný a variabilní, celou řadu prvků lze přesouvat a prostory tak přizpůsobovat aktuálním potřebám. Z jídelny se může stát přednáškový sál, zadní stěna domu nabízí bezpečné zázemí základní školy.

Exteriér je odvážný, ale celek tvoří moderní komplex, který se neuzavírá sám do sebe. Díky velkorysým bezpečnostním sklům a otevřenému veřejnému prostranství hřiště i parku Komunitní centrum doslova komunikuje směrem do Mírové ulice.

Samotné stavbě předcházel v roce 2018 přesun trafostanice, demolice bývalého vysloužilého objektu Klubu dětí a mládeže. Stavba nového Komunitního centra trvala rok. Investice dosáhla výše zhruba 66 miliónů Kč, větší část nákladů byla hrazena z vlastního rozpočtu, výrazně nám ale pomohla také dotace z Evropské unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu vy výši 17 986 154,89 Kč.

Zdroje: Valbekstory.com, Stavbaroku.cz, asb-portal.cz