K 1. březnu dochází společně se změnou zakládací listiny JSDH Mnichovo Hradiště i k výměně na postu velitele. Do čela jednotky nastupuje po Miroslavu Pickovi jeho dosavadní zástupce Daniel Vrkoslav. Děje se tak na základě výběrového řízení, které proběhlo v únoru.

Obecní jednotku sboru dobrovolných hasičů zřizuje město ze zákona. Její fungování a předmět činnosti upravuje zřizovací listina, kterou město vloni po dlouhých letech aktualizovalo. Jednou ze změn vyplývajících z nového znění dokumentu je omezení délky funkčního období velitele jednotky – podobně jako v případě ředitelů základních škol nebo velitele městské policie je toto období šestileté. Po jeho uplynutí má vždy proběhnout výběrové řízení a dojít buď k potvrzení stávajícího velitele, nebo jmenování nového.

Starosta, do jehož kompetencí jmenování a odvolávání velitele JSDH ze zákona spadá, se rozhodl ustanovit komisi a vypsat interní výběrové řízení. Přihlásit se do něj mohl kterýkoliv ze členů jednotky, přičemž podmínkou bylo absolvování velitelského kurzu V40.

Do výběrového řízení se přihlásil dosavadní velitel Miroslav Picek a jeho zástupce Daniel Vrkoslav. Oba předložili koncepci rozvoje jednotky a prezentovali ji komisi sestávající ze starosty a místostarosty, dalšího člena rady města, referenta krizového řízení městského úřadu a zástupce HZS, v tomto případě velitele mnichovohradišťské stanice. Hlavními tématy obou koncepcí byla otázka jak přilákat nové členy do jednotky, materiální zajištění jednotky či rozvoj techniky a vozového parku s důrazem na důležitost vybavení jednotky hydraulickou plošinou nebo vícemístným dopravním automobilem. Oba účastníci rovněž nadnesli téma odměňování členů jednotky.

Komise nakonec doporučila jmenovat novým velitelem Daniela Vrkoslava. Ten si jako zástupce vybral Tomáše Kabátka.

Vedení města poděkovalo Miroslavu Pickovi za dlouholeté působení v čele jednotky, za veškerou práci, která za ním zůstává, a vyjádřilo přání, aby dosavadní velitel zůstane nadále členem jednotky.