V sobotu 10. června oslaví Gymnázium Mnichovo Hradiště své platinové jubileum, již 70 let od založení v roce 1953, kdy začínalo fungovat jako jedenáctiletá střední škola, první v Mnichově Hradišti.

Blanka Glaserová, bývalá studentka střední školy, vzpomíná: „Před sedmdesáti lety jsme jako první ročník tehdy vzniklé jedenáctiletky za nemalé radosti příznivců z našeho malého městečka slavnostně přicházeli do moderní, rozsáhlé a dobře vybavené školní budovy. Díky tomu, že Mnichovo Hradiště bylo tehdy okresním městem v Libereckém kraji, dostalo se mu určitých výhod finančních i jiných, mezi něž patřilo i vybudování a zřízení jedenáctileté střední školy. Dostalo se nám tak výhody býti přijat i těm z nás, kterým by jinak tehdejší režim studovat nedovolil. Mezi námi studenty uznávané vysokoškolsky vzdělané učitele tehdy patřil i Miloslav Nepimach, anglista a pozdější ředitel školy, Vlasta Čapková, znalkyně literatury, ruského i dalších jazyků, a také náš třídní, Karel Menzel.“

Od roku 1990 má škola charakter víceletého gymnázia, nejprve sedmiletého, až o pět let později mají nastupující primáni studium osmileté. Toto uspořádání zůstává na gymnáziu doposud.

V den oslav bude areál školy od 9 do 16 hodin zpřístupněn pro veřejnost, zavítat můžete například do učebny 126, ve které bude od 9:30 a 13 hodin probíhat atraktivní virtuální prohlídka historií školy, s níž se bude současně od 10 hodin odehrávat setkání bývalých i současných studentů a pedagogů v učebně 213. Po celou dobu programu bude možné se občerstvit ve školní jídelně. Hodinu před polednem započne tradiční studentská akademie na sále školy, diváci budou mít možnost spatřit různé druhy vystoupení, od hudebních až po ty recitační či komediální. Vystoupí studentská rocková kapela, diváci uvidí muzikál, pohybová vystoupení i chemické pokusy.

„Myslím, že je skvělé, že studenti ze všech ročníků můžou ukázat svůj talent. Každý rok se těším, co zajímavého na akademii zase uvidím, několikrát jsem se i účastnila a vždy to byl skvělý zážitek, stojí to za podívanou,“ zve k účasti Jana Stránská, studentka třetího ročníku.

Článek napsala pro červnový Kamelot Alice Šmídová z Gymnázia Mnichovo Hradiště