V příštím roce si budeme připomínat 80. výročí vypálení středočeských Lidic nacisty, k němuž došlo za druhé světové války. Mnichovo Hradiště si toto jubileum připomene v kulisách zrenovovaného nároží ulic Lidické a Obránců míru. V pondělí 11. října zde byly zahájeny plánované úpravy, které potrvají do jara příštího roku.

Památník Lidické růže bude obnoven, v dílně původního autora, akademického sochaře Jaroslava Marka totiž vznikala v uplynulých měsících přesná bronzová replika díla původního. Podařilo se nalézt i původní formu odlitku.

Upravovány jsou nyní jak chodníky kolem stop památníku, tak probíhají i úpravy zeleně. Návrh vzešel z pera městského architekta Jana Světlíka. Vyhovuje pasportu zeleně a respektuje i dendrologický posudek stromů.

Stromy se budeme snažit zachovat, ale některé břízy a jehličnany budou muset být odstraněny. Část stromů bude prořezána, zachována bude také lípa, která byla vysazena při příležitosti založení místní organizace strany zelených na začátku nové porevoluční dekády v roce 1992. Úpravy chodníků se budeme snažit dokončit co nejrychleji, prozatím prosíme o využívání pěší cesty kolem místa památníku.
V současnosti probíhá také odstraňování kořenů thují, po odbagrování bude odkryta a opravena šachta, vyměněna nádrž na vodu, budou se řešit nové rozvody elektřiny. Postupně se vydláždí trojice na sebe navazujících čtvercových podest, obnoví cestičky, osadí lavičky a odpadkové koše a na samotný závěr bude replika růže instalována. V noci bude dílo nasvícené a hlídat jej bude moderní zabezpečovací systém, jehož prostřednictvím bude vodní prvek ovládán.

V souvislosti s přípravami projektu vstoupilo město rovněž v jednání s Památníkem Lidice a spolupráci se podařilo navázat. Ředitel památníku Eduard Stehlík souhlasil, že Lidice poskytnou při obnově místa součinnost. A dokonce vyšel Hradišti vstříc ještě v jedné věci. Tou byla prosba o štěp odrůdy růže z Lidic, jejíž květy kdysi v Lidické ulici kvetly: „Pro záhon před vodotryskem zajistíme keř z Růžového sadu míru a přátelství v Lidicích, aby se poselství původního záměru jeho vzniku znovu naplnilo,“ odpověděl Stehlík

Bez ohledu na dobu vzniku lidické růže zůstává tato obrovská lidská tragédie tragédií i nadále. Ztráta domova, kořenů, rodin, blízkých, všechny ty hrůzné, děsivé pocity jsou i po 79 letech neměnné, trvale bolestivé. Vodotrysk, kterému kovový květ dominuje, bude slavnostně spuštěn 6. června 2022. Srdečně vás s tímto velkým časovým předstihem k výjimečné události a vzpomínce zveme.

Další informace: