28. říjen v kalendáři najdeme jako Den vzniku samostatného československého státu. V tento den si připomínáme výročí vyhlášení Československé republiky, k němuž došlo 28. října 1918. Tehdy se uskutečnil společný sen Čechů a Slováků toužících po vlastním státě, k jehož naplnění přispěli politici v čele s Tomášem Garrigue Masarykem, legionáři, krajané v zahraničí, domácí aktivisté a mnozí další.

Dnes tuto historickou událost 28. října připomínají státní vlajky vlající na školách, úřadech a dalších veřejných institucích. V Mnichově Hradišti jich tradičně bývá víc než jinde, a to díky iniciativě Vlajka pro Masaryka (podobně je tomu 8. května v rámci obdobné akce Vlajka pro republiku pořádané na počest Dne vítězství), jejímž cílem je zaplavit o státním svátku veřejný prostor národními barvami. Přidáte se letos i vy?

Pokud se rozhodnete vyvěsit státní vlajku na svém rodinném domě nebo jiném objektu a vlajku nevlastníte, můžete si ji od 5. do 27. října vyzvednout na podatelně městského úřadu. Dostanete ji zdarma či za dobrovolný příspěvek. Výzva platí ovšem i pro ty, kteří vlajku mají, ale už ne v dostatečně reprezentativním stavu.

Přestože od vzniku Československa nás dělí už více než sto let, tehdejší ideály a všeobecná soudržnost nám mohou být inspirací i dnes.