Za tónů studentské hymny Gaudeamus igitur se dvě desítky absolventů druhého ročníku mnichovohradišťské Akademie třetího věku postavili a užívali si v obřadní síni radnice pocity hrdosti z dalšího rozšíření svých znalostí. Mnohým už v tu chvíli jistě běželo hlavou, zda bude kurz připravený na nový akademický rok stejně zajímavý jako ten letošní.

Letos vzali zkušení lektoři své posluchače na několik výprav do světa literatury. Společně se zabývali stěžejními literárními díly i schopností správně číst a interpretovat text. Zejména potřebu správného čtení a pochopení autorových myšlenek vyzdvihl starosta Ondřej Lochman, jenž přišel absolventům pogratulovat společně s místostarostou Jiřím Bínou ověnčen starostenským řetězem.

160616 A3V 2

„Jistě si vzpomenete na jednoho muže s knírkem, který kdysi přečetl Nietzscheho knihu Tak pravil Zarathustra a rozpoutal největší válečný konflikt v dějinách. Kdyby tento muž s knírkem četl pozorněji nebo dočetl do konce, mohlo být všechno jinak,“ zmínil starosta.

Svět literatury byl náplní druhého ročníku existence Akademie třetího věku v Mnichově Hradišti, leitmotivem třetího ročníku, který Vzdělávací institut Středočeského kraje (VISK) otevře na podzim, budou Dějiny umění. Uzavře se tak volný tříletý blok, jenž byl na začátku věnován historii a kultuře a letos literatuře. Přihlašování právě probíhá.

Motivovat absolventy k dalšímu vzdělávání se snaží také město. Kromě certifikátů o absolvování a dárků od Středočeského kraje získali po slavnostním ceremoniálu též příspěvek ve výši sedm set korun na další kurz. Ten je zpoplatněn částkou 850 korun za jeden semestr.

Více se dočtete v samostatném článku.

160616 A3V 3