Ve dnech 1. až 4. října 2015 navštívila delegace z Mnichova Hradiště partnerské město Erzhausen.

Erzhausen se nachází v Německu, ve spolkové zemi Hessensko. Zemským hlavním městem je historická metropole Nasavského vévodství Wiesbaden, největším městem je však Frankfurt nad Mohanem. Ten leží pouhých 30 km od Erzhausenu, a díky příměstskému vlaku S-bahn je mezi oběmi městy dobré dopravní spojení. Erzhausen těží ze své strategické polohy v blízkosti Frankfurtu i Darmstadtu. Lidé ho stále častěji využívají k levnějšímu bydlení, ubytování i k budování svých firem v blízkosti obou velkých průmyslových měst. V posledních desetiletích se proto z malé obce stalo město s téměř osmi tisíci obyvatel.

Partnerství s Erzhausenem, velikostí i počtem obyvatel srovnatelným s Mnichovým Hradištěm, trvá již od roku 1997. Tehdy, dne 11. října 1997, po několika vzájemných návštěvách představitelů politických stran a vedení měst, byla mezi oběmi městy uzavřena „Dohoda o přátelství“. Základem této dohody je princip vzájemnosti, především v oblasti komunální samosprávy, kultury, školství, spolkové činnosti a sportu. Mezi městy probíhá od jejího podepsání s proměnlivou intenzitou přátelská spolupráce.

V současné době kromě zastupitelstev, která položila dohodě základ, již samostatně spolupracují a vzájemně se navštěvují zejména tenisté, mladí fotbalisté, hasiči a pěvecký sbor Zvonky. Posledními významnějšími projevy spolupráce byla oficiální únorová návštěva zastupitelů Erzhausenu konaná u příležitosti povolebních personálních změn na radnici v Mnichově Hradišti, dále květnová občanská cesta skupiny 65 obyvatel Erzhausenu do Mnichova Hradiště, kteří zde strávili pět dní nabitých pestrým programem, a naposledy zde byla koncem září početná skupina erzhausenských tenistů. Kromě toho, že si zahráli tenis s hradišťskými kolegy, oslavili s nimi také 50. výročí založení mnichovohradišťského tenisového klubu.

Oficiální říjnové návštěvy zástupců Mnichova Hradiště v Erzhausenu se zúčastnil starosta Ondřej Lochman, místostarosta Jiří Bína, nový jednatel Klubu s.r.o. Jiří Senohrábek, nová projektová manažerka Martina Kulíková, za sportovní organizace Jan Mareš,  jako zástupce pro spolupráci mezi školami a mládeží František Ouředník a předsedkyně komise pro cestovní ruch Dana Lamačová. Ve stejném termínu pobývala v Erzhausenu ještě delegace z italského partnerského města Figline-Incisa Valdarno. To je partnerským městem Erzhausenu již devět let a Mnichovo Hradiště s ním před pár lety rovněž navázalo spolupráci.

Hlavním důvodem návštěvy bylo projednání možností spolupráce. Zabývali jsme se tím, jak prohloubit a rozvinout stávající, případně nastartovat novou partnerskou spolupráci mezi všemi třemi městy. Ta by měla spočívat nejen v navazování osobních kontaktů a získávání přátel, ale také především ve vzájemné inspiraci, vytváření příležitostí pro rozvoj mladé generace nebo například v aktivnějším zapojení penzistů do veřejného dění, v čemž nám může být Erzhausen velkým případem.

Starosta Erzhausenu nám společně s dalšími zástupci města umožnil navštívit některá zařízení ve městě. Podívali jsme se do nové sportovní haly, v jejímž přízemí je nově - z důvodu nedostatku kapacity ve stávajících MŠ - vyčleněn  prostor pro mateřskou školku se sportovním zaměřením. Dále jsme navštívili historickou budovu vlakového nádraží velice vkusně předělanou na městskou knihovnu s bezbariérovým přístupem, lesní školku, novou budovu školní družiny pro děti do deseti let, radnici a s ní sousedící obecní dům. Nevynechali jsme ani tenisový klub. O milé zpestření sobotního odpoledne se postaral ovocnářský spolek, který pořádal veřejné moštování s vystoupením dětí ze školky.

Návštěva v Erzhausenu nám byla velkou inspirací. Jako nové oblasti ke spolupráci se jeví (kromě stávajících kontaktů mezi našimi tenisty, fotbalisty a hasiči) například školství (výměnné studentské pobyty) a kultura (např. výstavy fotek, obrazů nebo děl žáků ZUŠ). Pro některé komunitní projekty, například v rámci spolkové činnosti, bychom rádi získávali peníze z fondů Evropské Unie.

V Erzhausenu působí již od roku 2009 Spolek pro partnerství, který má v současnosti přes 100 členů. Je otázkou, zda i v Mnichově Hradišti podobný spolek založit. Rádi bychom oslovili zástupce z řad nejrůznějších spolků působících v Mnichově Hradišti a konzultovali s nimi jejich náhled na možnou spolupráci. Chtěli bychom také apelovat na občany, kteří již s partnerskou spoluprácí s Erzhausenem zkušenost mají, aby se o své zkušenosti podělili. A samozřejmě nesmírně uvítáme jakoukoli aktivitu a nápady všech z vás, kteří byste se chtěli do spolupráce s Erzhausenem zapojit.

Dana Lamačová, předsedkyně komise pro cestovní ruch