Olšina je malá vesnička na prahu Českého ráje. Její největší a zároveň nejkrásnější památku tvoří unikátní skalní útvar Drábské světničky.

Drábské světničky

tvoří několik skalních bloků, které spadají do stametrové hloubky z plošiny kolem vrchu Mužského. Podle archeologických nálezů tady již ve 13. století vznikl hrad, který byl před zdokonalením střelných zbraní prakticky nedobytný. Podstatnou část opevnění tvořily skály, doplněné podle potřeby dřevěnými konstrukcemi. Světničky vytesané ve skále sloužily především jako zásobárny. Žilo se v dřevěných obydlích. Hrad několikrát vyhořel a byl obnoven koncem husitských válek. Je možné, že ho obnovili husité, kteří poté, co zničili klášter Hradiště nad Jizerou, potřebovali střežit cestu podél Jizery a Nisy do Lužice.

Podrobnou historii našich Drábských světniček spolu s jejich téměř dokonalou maketou mohou návštěvníci obdivovat muzea v Mnichově Hradišti.

Z historie

Pravděpodobně první zmínka o Olšině se nachází v Deskách zemských k r. 1667, kdy se prodává tvrz Kurovodice – při výčtu statků se zde vypisuje mj. ..ves Březinu, Volšinu  u Kurovodic, ...(Desky zemské 317 K1). K roku 1790 je Volšina součástí svijanského panství.

V roce 1921 se stává Olšina osadou obce Březina v okrese Mnichovo Hradiště (od r. 1961 okr. Mladá Boleslav).

Současnost

Dne 1.1.1988  byla osada Olšina hlasováním většiny obyvatel připojena k městu Mnichovo Hradiště.

Žije zde trvale 87 obyvatel a je tu evidováno 59 domů, z toho však pouze 39 trvale obydlených.

Olšina si zatím stále drží ráz malebné vísky přímo pod Drábskými světničkami. Obyvatelům města nabízí příměstskou rekreaci pro návštěvníky z blízkého a často i dalekého okolí,  je oblíbeným východiskem při návštěvě  Drábských světniček, chaty Na krásné vyhlídce, vrchu Mužský nebo výletu do nedalekých Příhraz.