Malíř, ilustrátor a učitel Josef Marek a dlouholetý šéf Klubu a divadelník tělem i duší Josef Flanderka - to jsou osobnosti oceněné v 3. ročníku Ceny města Mnichovo Hradiště. Slavnostní udělení cen proběhlo během XI. reprezentačního plesu města v sobotu 3. února v sále Základní školy Studentská.

Josefa Marka (1921 – 2009) si řada hradišťáků pamatuje jako přísného ale oblíbeného učitele výtvarné výchovy a matematiky na 1. ZŠ.  Oceněn byl in memoriam za „výjimečné malířské ztvárnění města Mnichova Hradiště i celého regionu“. Krajiny, které jsou pro jeho tvorbu charakteristické, nebo soubor kreseb lidové architektury Českého ráje mají nejen uměleckou hodnotu, ale dokumentují i vývoj kulturní krajiny Pojizeří a Českého ráje. Josef Marek byl také dvorním ilustrátorem básnických sbírek Josefa Brože, dřívějšího laureáta ceny města.

Josef Flanderka byl oceněn “za dlouholetou činnost v oblasti kultury“. Tři a půl dekády působil jako úspěšný ředitel Klubu pracujících a později jednatel i spolumajitel Klubu Mn. Hradiště. Jeho vášní je divadlo, pro které vybudoval v Mnichově Hradišti dobré prostory i podmínky. Na prknech městského divadla se vystřídala řada předních komorních scén z celé republiky. Pana Flanderku znají pravidelní návštěvníci divadla jako skvělého herce Divadelního sboru Tyl. Sbor pomohl znovu obnovit a působil v něm i jako režisér. Za herecký výkon v roli Trepifajksla ve hře Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert si dokonce v roce 1984 odvezl cenu z Jiráskova Hronova.

O udělení cen rozhodli zastupitelé města na základě nominací od občanů. Celkem byly v tomto ročníku přijaty čtyři nominace – tři za celoživotní přínos a jedna za roční přínos. Mimořádné osobnosti a činy spojené s naším městem bude možné nominovat na Cenu města i v roce 2018, opět na podzim, v případě mládeže již na jaře. Podrobné informace a video medailonky najdete na webu města: www.mnhradiste.cz/cena-mesta.