I v letošním roce, v pátek 10. května mezi 17. a 22. hodinou, ožilo město Mnichovo Hradiště muzejní nocí. A opět v prostorách mimo muzeum! Vzhledem k 740. výročí první písemné zmínky o městě, byla pro tuto příležitost zvolena pětice běžně nepřístupných či málo známých míst. Místa přeci jen známější bylo možné zažít v netradiční atmosféře. Kromě sokolovny to byl hlavní vchod do bývalého okresního domu, sklepní prostory polikliniky a její venkovní prostranství,  zpřístupněno bylo 1. patro budovy Komerční banky a promítací kabina v místním kině.

V sokolovně si návštěvníci nejdříve poslechli poutavý výklad o bohaté historii místního Sokola, připomněli si památku jeho členů, kteří se stali obětmi fašismu i komunismu. Poté je v sále tělocvičny čekala vtipná ukázka z příprav na slet v roce 1919 v podání dobových cvičenců. Ti předvedli svůj obdivuhodný sportovní výkon na skladbu Josefa Suka „V nový život“. Po zhlédnutí téměř všichni přítomní rádi využili možnosti vyzkoušet si tradiční sokolské nářadí, mnozí tak zavzpomínali na své vlastní zážitky z místní sokolovny či z hodin tělocviku.

V budově Komerční banky čekalo návštěvníky asi největší překvapení. Veřejnosti zde bylo otevřeno jinak nepřístupné 1. patro s velkorysým tanečním sálem v jeho původní podobě, kde pozvaní profesionálové, v podání taneční a pohybové školy ILMA z Turnova, tančili společenské tance z období 19. a 20. století.

Ve vstupní hale okresního domu byly promítány historické fotografie s výkladem. Poté následovala veselá scénka z jednání okresního zastupitelstva, a to v podání Divadýlka na dlani. Přítomní „okresní zastupitelé“ připravovali výstavbu železnice z Mnichova Hradiště do Českého Dubu, plánovali městské oslavy a řešili další důležité úkoly z doby na konci 19. století.

V zadní části budovy polikliniky bylo otevřeno sklepení stylizované pro tento večer jako zdravotnické zařízení. Přicházející si mohli nechat změřit výši svého krevního tlaku a přihlížet humorné scénce z nemocničního prostředí v hlavní roli s MUDr. Josefem Hradilem, ztělesněným panem Eduardem Havránkem. Jemu skvěle nahrávali již tradiční účastníci muzejních nocí – členové souboru Furiant. K atmosféře přispívalo množství vystavených zdravotních potřeb a předmětů, např. prohlížeč rentgenových snímků, tabule na kontrolu zraku, brašny, léky a další.

Na prostranství před sklepením měla své místo Jednota bratrská se svou zábavnou hrou – poznávání starých českých slov.

Do kina lákala otevřená promítací kabina se zajímavým povídáním místního dlouholetého promítače pana Jaroslava Špírka. Návštěvníci měli také možnost poslechnout si poutavý výklad o historii a fungování kina v Mnichově Hradišti, viděli jak se promítalo z 35mm filmových pásů. Prohlédnout si mohli také aktuální výstavu fotografií Dana Razáka, studenta místního gymnázia.

Muzejní noc zaznamenala nebývalý počet návštěvníků. Jejich počet lze pouze odhadovat na základě vydaných pamětních listů. Z původních 500 kusů jich zbylo jen pár.

Velký dík patří všem účinkujícím, kteří přispěli k výborné zábavě na jednotlivých zastaveních, a všem těm, kteří pomohli muzejní noc připravit, zejména Václavu Tomanovi, pracovníkům MěÚ Mnichovo Hradiště - Ing. Janu Marešovi a Alešovi Rychlému, TJ Sokol Mnichovo Hradiště a Klubu s.r.o.!

Vážíme si Vaší hojné účasti a těšíme se na viděnou - například v úterý 11. června v kině od 17:00 při opakování Virtuální procházky po náměstí, či 22. června při exkurzi do Pivovaru Klášter s ochutnávkou piva v rámci letní výstavy Od hospody k hospodě.