O dotaci na vybudování nového sportovního areálu za 2. základní školou usilovalo město několikrát. Dvakrát neuspělo, potřetí napnulo síly, připravilo propracovaný projekt a dodrželo všechny podmínky. Podařilo se a Mnichovo Hradiště uspělo v konkurenci 1200 projektů a dostalo v březnu příslib dotace z ministerstva školství ve výši osmi milionů korun. Stavba měla v červnu začít s tím, že v listopadu bude stát nový areál – ovál s umělým povrchem, víceúčelové hřiště, hřiště se zavlažovaným travnatým povrchem a sektory pro skok daleký, vysoký, hod do dálky a vrh koulí. Jenže pak vtrhla na ministerstvo, do budovy fotbalové asociace a do sídla České unie sportu policie a začala zatýkat...


To, co původně mělo být jedním z největších úspěchů současného vedení města a odměnou za hodiny přípravné práce, je nyní obrovským zklamáním. Město díky kauze na ministerstvu bez vlastního zavinění zřejmě přijde o pořádný balík peněz. A ani již investované náklady do přípravy projektu nejsou zanedbatelné.


Ale zpátky na začátek. Psal se rok 2014 a ministerstvo školství vypsalo dotační titul, který mohlo Mnichovo Hradiště využít na renovaci starého sportovního areálu, jenž od svého vybudování v roce 1953 neprošel větší změnou. Žádost však v obrovské konkurenci neuspěla. O rok později už si město na přípravu projektu najalo profesionálního administrátora dotace, ale výsledek byl opět negativní.


„Před podáním žádosti i po ní jsme se vždy snažili na ministerstvu zjistit, kde děláme chybu, ale bezúspěšně. Postupně jsme se ale dozvídali, jak politicky složité pozadí rozdělování peněz z tohoto dotačního titulu má. Ve sportovních kuloárech nás odkazovali na Miroslava Peltu, předsedu Fotbalové asociace ČR, s tím, že je třeba žádost probrat přímo s ním. To jsme ovšem nikdy neučinili,“ vzpomíná starosta Ondřej Lochman.


Na podzim 2016 připravila další žádost o dotaci projektová manažerka města. Snažila se odůvodnit potřebnost rekonstrukce a dostatečně doložit budoucí využití hřiště. Vedení města zároveň přislíbilo vysoké spolufinancování, pokud bude dotace přidělena. A letos v březnu přišla překvapivá zpráva – žádost uspěla. Začaly horečné přípravy, především dílčí úpravy projektu, výběrové řízení na zhotovitele a prořezávání zeleně v areálu, aby mohl být projekt realizován a dokončen do letošního listopadu. Dotační titul odložení realizace neumožňoval. Pár týdnů předtím, než měla stavební firma převzít staveviště, se však v médiích objevila zpráva o zatýkání funkcionářů a zrušení přidělených dotací.

Starosta se obrátil na ministryni školství Kateřinu Valachovou, které adresoval dopis, v němž na jednu stranu pozitivně zhodnotil politickou odpovědnost ministryně a její férové jednání, na druhé straně však konstatoval jak frustrující je pro samosprávu současný vývoj situace a jak nepříjemné je dávání Mnichova Hradiště do souvislosti s podezřelými projekty. Rovněž vyzval k tomu, aby ministerstvo neuplatňovalo princip kolektivní viny a podpořené projekty znovu individuálně zhodnotilo a aby poskytlo zastupitelům města i veřejnosti hodnocení hradišťského projektu, které zpracovali ministerští úředníci i expertní komise.


Přestože starosta v závěru dopisu požadoval urychlené jednání, protože vše k realizaci projektu je připravené a každé zdržení může stát další peníze z městské kasy, oficiální písemnou odpověď z ministerstva zatím nedostal. „Osobně jsem rád, že si někdo konečně posvítil na dotační titul, o kterém jsme od roku 2014 slýchali různé zvěsti. Nedokážu se ale smířit s tím, že náš projekt kvůli těm „cinknutým“ nejspíše také padne,“ říká Ondřej Lochman.


Podle informací z ministerstva sdělených telefonicky vývoj kauzy pro město nevypadá pozitivně – dotace se ruší jako celek a Hradiště stejně jako jiní uchazeči bude muset žádat znovu – již počtvrté. Jestli se hřiště podaří letos či za rok zrekonstruovat je bohužel nadále nejisté.

 

Příslib dotace z MŠMT

Dopis adresovaný ministryni školství