V úterý 10. června 2014 se krátce po 9 hodině sjela k mnichovohradišťskému městskému úřadu tři vozidla Hasičského záchranného sboru ČR. Důvodem byl nahlášený požár v budově úřadu, jednalo se však o takzvané prověřovací cvičení.

Cílem nácviku bylo prověření evakuace zaměstnanců Městského úřadu v Mnichově Hradišti při vzniku požáru budovy. Velitelem jednotky místních profesionálních hasičů  J. Vltavským byla v prvním patře budovy nasimulována závada na elektroinstalaci a následný vznik požáru. Aby bylo prostředí co nejvíce podobné reálné situaci, byly chodby úřady zakouřeny pomocí vyvíječe kouře. Vznik simulovaného požáru byl oznámen na tísňovou linku 112 a odtud pak byla  informace předána jednotce Hasičské záchranné stanice v Mnichově Hradišti a také členům jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Mnichově Hradišti.

Před příjezdem hasičů probíhala v budově evakuace osob, převážně zaměstnanců, kteří se shromáždili na místě určeném pro evakuaci. Na ploše před úřední deskou kontrolovali starosta města A. Vajzr a místostarosta města J. Bína evakuované osoby a společně s referentkou krizového řízení L. Hofmanovou spolupracovali s velitelem zásahu. Po dojezdu hasičů před úřad byly veliteli zásahu sděleny údaje, kolik osob již úřad opustilo a kolik se jich nachází ještě uvnitř budovy.

Foto: kpt. Bc. Světlana Beránková, HZS ČR (2014)

Celkem bylo během dvaceti minut evakuováno 46 zaměstnanců, 5 občanů a 11 zbývajících zaměstnanců zůstalo v kancelářích ve 2. patře budovy. Museli počkat na jednoho z hasičů, který je vysvobodil ze zajetí kouřové clony. V 9:30 min bylo prověřovací cvičení ukončeno.