Questing Mnichovo Hradiště - Od Marie k Anně

Questing, v překladu hledačka, je cesta za poznáním a pokladem a funguje na velice jednoduchém principu. Vytisknete nebo si vyzvednete pracovní list a můžete vyrazit na cestu. K dispozici budete mít mapu, podle které budete putovat po jednotlivých zastaveních, kde budete hledat indicie, plnit úkoly a luštit tajenku, která vás dovede k ukrytému pokladu. Hledačky nejsou nijak věkově omezené. Na své si přijdou malí i velcí. Na území Českého ráje existují hledačky například v Sedmihorkách, Hořicích, Jičíně a také u nás v Mnichově Hradišti. U nás ji dala dohromady skupinka skvělých lidí, kteří strávili několik dní tvorbou hledačky s názvem Od Marie k Anně aneb čas v zrnkách písku.

Naši hledačku projdete klidným tempem za cca 3 hodiny (délka 3 km) a i přesto, že terén není příliš náročný, není vhodný pro maminky s kočárky a osoby s pohybovým omezením. Některá obtížnější místa lze obejít, bohužel ne všechny.

S sebou potřebujete papír, tužku a dalekohled, pokud si chcete vychutnat daleké výhledy. Pracovní listy jsou k dostání v infocentru na náměstí, v knihově a také v městském muzeu.
Případně ke stažení zde: QUESTING Mnichovo Hradiště

Poděkování za tvorbu questingu si zaslouží Iva Andrlíková, Blažena Hušková, Jana Jedličková, Helena Kaluhová, Renata a Zdeněk Královi, Dana Lamačová, Michala Mydlářová, Eliška Němečková, Petra Pilbauerová, Hana Skramuská, Tereza Šímová, Markéta Tomášová, Verunka a Lukáš Umáčení.

 

Geostezka Po stopách kamenů...

Využijte možnosti seznámit se s geologií Mnichova Hradiště a jeho okolí. Geostezka Po stopách kamenů… u ZŠ Studentská v Mnichově Hradišti představuje 8 druhů hornin, popisuje způsob jejich vzniku, možnosti využití i zajímavosti s nimi spjaté.

Každý druh horniny můžete navštívit také přímo v přírodě. Děti k nim mohou dovést skřítci Kamínci a jejich hravě-bádavé pracovní listy (vhodné pro věkovou skupinu 5-10 let). Do projektu geostezky se zapojili žáci přírodovědného a zeměpisného praktika ze ZŠ Studentská ve školním roce 2019/2020.

Projekt vznikl za finanční podpory Nadačního fondu Škoda AUTO a ve spolupráci s Klubem českých turistů, odborem Mnichovo Hradiště, městem Mnichovo Hradiště a Geoparkem Český ráj.

Hravě-bádavé pracovní listy jsou k dispozici v našem infocentru, případně ke stažení zde:
Pracovní list č. 1 rula - Černá hora
Pracovní list č. 2 čedič - Káčov
Pracovní list č. 3 melafyr - Kozákov
Pracovní list č. 4 vápenec - Bozkov
Pracovní list č. 5 žula - Harrachovy kameny
Pracovní list č. 6 břidlice - Železný Brod
Pracovní list č. 7 pískovec - Drábské světničky
Pracovní list č. 8 znělec - Bezděz

 

Za pověstmi Českého ráje

K Českému ráji se váže spoustu legend a pověstí a právě díky hře pro malé i velké cestovatele „Za pověstmi Českého ráje“ se o nich můžete dozvědět více. Při putování vám bude pomáhat Cestoknížka, která slouží jako průvodce a především cestovatelský deník. Obsahuje 12 kapitol a v každé kapitole se seznámíte s jednou pověstí, která se váže k danému regionu. Můžete si vymalovat postavičky, plnit různé úkoly a především sbírat razítka za návštěvu výletního místa.

Pro zapojení do hry si stačí zakoupit Cestoknížku (k dispozici i v našem infocentru) ke které zdarma obdržíte Cestomapu. Pak už vás čekají zajímavé výlety, plnění úkolů a sbírání razítek. Za nasbírání 5 různých razítek a splnění úkolů na výletních místech získáte ve směnárně (infocentru) dárek. Mezi dárky jsou například pohledy, samolepky, dřevěné postavičky, mince a další věci. Za nasbírání všech 30 razítek obdržíte odznak Českého ráje s logem a certifikátem Všudybyla.

www.ceskyrajdetem.cz