Kdy začíná jaro? Podle teplých „zimních“ měsíců posledních let bychom mohli říct, že hned po podzimu. Astronomické jaro ale začíná až 20. března, tzv. jarní rovnodenností. Podle meteorologů je to o něco dříve, na začátku března. Start naší staronové akce je načasován právě na první den meteorologického jara – 1. březen 2020.

Možná si „zkušenější“ z nás vzpomenou na předrevoluční masově rozšířenou akci Sto jarních kilometrů. Turista si vyzvedl průkazku Buď-fit, kam si zaznamenával zdolané kilometry, a po absolvování předepsaného počtu kilometrů získal odznak. Akce ale úplně nezanikla ani po roce 1989 a Klub českých turistů vydává každoročně nový odznáček pro individuální zájemce. My jsme se, v komornějším měřítku, rozhodli tuto tradici obnovit i v Mnichově Hradišti.

Kartičku Sto jarních kilometrů si můžete vyzvednout v informačním centru nebo na některé z našich jarních akcí. Děti tak můžete motivovat k výšlapům do přírody a zdolání sta kilometrů. Méně soutěživým z nás může kartička pomoct, abychom věděli, kolik toho nachodíme.  

Po skončení astronomického jara, v neděli 21. června 2020 na naší akci pro děti, Sto jarních kilometrů symbolicky uzavřeme a poté i vyhodnotíme. Každý účastník získá malou pozornost (možná už tušíte jakou) a vyhlásíme i nejmladšího a nejstaršího účastníka či účastníka s nejvíce zdolanými kilometry.

Svých sto kilometrů můžete „nasbírat“ sami, ale můžete se přidat i k nám. V neděli 22. března se pod vedením Tomáše Trkoly vydáme na zahřívací výlet z Nové Paky do Železnice. Cestou navštívíme zříceniny hradů Kumburk a Bradlec. Jirka Janda nás v sobotu 28. března provede Z Rychnova u Jablonce nad Nisou do Tanvaldu náročnější trasou přes vrch Černá Studnice.

Ondřej Šindelář, Klub českých turistů, odbor Mnichovo Hradiště