Na výlet s kočárkem i invalidním vozíčkem – to je Český ráj bez bariér

Chráněná krajinná oblast vyhledávaná mnoha turisty, ale i velmi oblíbená zdejšími lidmi. Území plné krásných hradů a zámků s unikátními expozicemi, nádhernými skalními městy a zříceninami nabízejícími široký rozhled po okolí. Kraj oblíbený filmaři pro své kouzlo a tajemná zákoutí. Velké množství kilometrů udržovaných pěších i cyklistických tras vhodných k výletům. Oblíbené místo na trávení letní dovolené u vody. Toto vše je okouzlující Český ráj.

 

Nenechte se zmýlit, že by Český ráj pro svůj kopcovitý terén, skalní útvary a dlouhé pěší výlety byl převážně pro aktivní obyvatelstvo. Jsou zde vítané jak rodiny s dětmi a kočárky, tak osoby se sníženou pohyblivostí. Sdružení Český ráj ve spolupráci s občanským sdružením Sportem proti bariérám – Český ráj vytvořila projekt s názvem Český ráj bez bariér, který je i přes několik let své existence mnoha lidem stále neznámý. Hlavní cíl tohoto projektu byl od začátku jasný. Vytvořit kompletní databázi informací s nabídkou turistiky v tomto regionu pro osoby se sníženou pohyblivostí a zajistit jim tak snazší putování Českým rájem. V rámci tohoto projektu byly vytvořeny webové stránky www.ceskyrajbezbarier.cz, na kterých najdete informace o přístupnosti lokalit, stravování a ubytování, tipech na výlety, veřejné dopravě či servisech, které opravují jak kočárky, tak i invalidní vozíčky. Tipy na výlety uvedené na tomto webu jsou vhodné i pro seniory a rodiny s dětmi, které ještě vozí své ratolesti v kočárku.

 

Přístupnost jednotlivých turistických cílů, ať už se jedná o muzeum, hrad, stravovací zařízení či jiný objekt, je označena následující propracovanou metodikou. Bezbariérový přístup ubytovacích a stravovacích zařízení a veřejných budov zpracovala Pražská organizace vozíčkářů ve spolupráci s dalšími organizacemi. Tato zařízení rozdělila do tří kategorií podle barev: zelená – přístupný, žlutá – částečně přístupný (většinou je nutný doprovod), červená – nepřístupný (hlavním problémem bývá nevyhovující šířka dveří, např. u toalet, bývá nutný doprovod). Památky a různé turistické cíle, jako jsou hrady, zámky, muzea, galerie a další objekty, jsou označeny následovně: zelená - atraktivita kompletně přístupná (přístupné nádvoří, interiér, WC, apod.), žlutá - atraktivita částečně přístupná (přístupné nádvoří, částečně interiér, WC přístupné s dopomocí), červená - atraktivita nepřístupná (bližší informace ohledně přístupnosti jsou uvedeny v databázi u dané atraktivity na webu). Tato Metodika posouzení přístupnosti objektů, kterou zpracovala již zmíněná Pražská organizace vozíčkářů, bohužel nepopisuje přístupnost nádraží a vlakových zastávek. Pro toto zhodnocení byla použita metodika od o.p.s. České Švýcarsko, která byla použita v projektu České Švýcarsko bez bariér. U vlakových nádraží a zastávek se tedy hodnotí přístupnost na nástupiště, jeho zastřešení, přístupnost na WC, a zda je na místě obsluha nádraží.

 

Tipy na výlety jsou navrženy tak, aby vás provedly všemožnými kouty a krásami Českého ráje. V průběhu plánování těchto výletů byly pořizovány nejen ilustrační fotografie, ale i fotografie kritických míst, na která byste se po cestě mohli dostat. Proto je doporučováno před začátkem výletu pečlivě prostudovat mapu a od trasy se neodchylovat. Veškeré pořízené fotografie z každého výletu jsou umístěny na již zmíněných webových stránkách. U každého tipu na výlet je podrobný popis, který obsahuje informace o tom, jaký se v místě nachází terén, jaká je délka trasy, ale i obtížnost výletu.

 

Obtížnost výletů je stanovena podle metodiky Klubu českých turistů následovně. Modré trasy – jsou určeny pro zdatné vozíčkáře, vozíčkáře s doprovodem, handbiky a elektrické vozíčky. Trasy vedou po cestách se zpevněným povrchem, max. stoupání 8 %, šířka min. 1,8 m, krátké přímé průjezdy min. 1 m, stupně max. 2 cm. Červené trasy – jsou určeny pro zdatné vozíčkáře, vozíčkáře s doprovodem, handbiky a elektrické vozíčky. Trasy vedou po cestách se zpevněným povrchem, do 6 %, občas max. 12 % stoupání, šířka min. 1,2 m, krátké přímé průjezdy min. 0,9 m, stupně max. 5 cm. Černé trasy – jsou určeny pro vozíčkáře s doprovodem a terénní elektrické vozíčky. Trasy mohou vést i po cestách s povrchem, který se může při deštivém počasí místy mírně rozbahnit, stoupání do 12 %, občas max. 20 %, šířka cesty v rovných úsecích min. 1 m, v zatáčkách 1,2 m, krátké přímé průjezdy min. 0,8 m, stupně max. 7 cm.

 

Jak již bylo řečeno, základním pravidlem turisty-vozíčkáře je neodchylovat se od trasy, která je vyznačená v mapě. Samozřejmostí by měla být i kontrola stavu vozíčku, který by měl být vybavený základním nářadím, jako je pumpička, náhradní duše či potřeby na její zalepení. V dnešní moderní době již netřeba doporučovat, aby měl každý turista u sebe i mobilní telefon pro případ nouze.

 

Teď už jen zbývá zkontrolovat předpověď počasí, nachystat si mapu, pití a svačinu a vyrazit na cesty…

 

Více informací naleznete zde:
www.ceskyrajbezbarier.cz

 

Výletování po Českém ráji s vozíčkem

O pár řádků výše jste se mohli dočíst o možnostech bezbariérového cestování po Českém ráji. Mnoho lidí si pod pojmem Český ráj představí pouze samé kopce a skály. Přitom je tu ale mnoho krásných míst, kam se i lidé na vozíčku dostanou. Samozřejmě, že některé cesty jsou snazší a na některých je potřeba většího doprovodu. Říkala jsem si, že by bylo krásné nějaký výlet uspořádat a zkusit, kam se s vozíčkem opravdu dá dostat. Musela jsem ale sehnat ochotné spolucestovatele a vozíčky. Tímto bych chtěla poděkovat Mgr. Jiřímu Bínovi, místostarostovi města, který mi vyjednal půjčení vozíčků z Domova s pečovatelskou službou, a také paní Havránkové z DPS za její ochotu.

 

No a kde sehnat „invalidy“ a jejich doprovod? Oslovila jsem místní gymnázium, konkrétně učitele Lukáše Umáčeného, zda by neměl zájem tento výlet s dětmi ze školy podniknout. Nápad se mu ihned zalíbil a rozšířil ho dál mezi své kolegy. Přemýšleli jsme ještě, jaké oblasti by bylo zajímavé a přínosné prozkoumat. Zvolili jsme proto Hruboskalsko, oblast kolem Dolánek u Turnova, Sobotecko a hrad Kost. Tato místa jsou v Českém ráji přece jen hojně navštěvovaná. Nakonec na výlet jely tři třídy z Gymnázia Mnichova Hradiště, ve kterých byly děti od 12 do 18 let. Na výlet vyjela prima, sekunda a 3.A. Některé děti byly tak nadšené, že si sehnaly i vozíčky vlastní.

 

Cílem tohoto projektu bylo hned několik věcí. Jednak zjistit, jaké je cestování s invalidy, kam všude mají přístup a v jakých situacích je třeba jim pomoci. Po cestě děti měly za úkol sledovat terén, přístupnost míst, dělat si po poznámky a fotit. V tomto projektu se z nich v podstatě stali turisté, průvodci, novináři a moji kolegové. Ve škole si nakonec své poznámky sepsaly a vznikly z nich následující články.

 

Jednoho výletu, na hrad Kost, jsem se také s dětmi účastnila. Mohla jsem tak na vlastní oči vidět, jak se děti tohoto úkolu zhostí. Překvapilo mě jejich nadšení a zvědavost. Během celého výletu jsem s nimi spolupracovala. Ptala jsem se jich také na jejich názory, co si o tomto výletu myslí a jaké z něj mají dojmy. Kromě toho, že se na vozíčku střídali studenti mezi sebou, v Sobotce jsem na vozíček nasedla i já - oproti jejich spolužákům o několik centimetrů vyšší a několik kilo těžší. I tak se s tím ale dívky popraly.

 

V následujících článcích studentů si tedy můžete přečíst, jaké bylo jejich cestování s invalidními vozíky po Českém ráji.

 

Šímová Tereza
Infocentrum Mnichovo Hradiště

 

Cestování bez bariér s Míšou a Lukášem

Rozhovor s cestovatelským párek z Liberce o tom, že na vozíčku se dá procestovat takřka celý svět.

https://www.cksen.cz/blog/cestovani-bez-barier-s-misou-a-lukasem/