Za poslední dva roky zaznamenalo odpadové hospodářství ve městě několik změn ve snaze připravit se na budoucí zákaz skládkování nedostatečně vytříděného komunálního odpadu a zdražování skládkovacích poplatků. V polovině roku 2020 začala distribuce a svoz nádob na tříděný odpad (plast, papír a BIO) od rodinných domů, tedy systém door-to-door. Zároveň se začaly na jaře a na podzim přistavovat do místních částí velkoobjemové kontejnery na biologicky rozložitelný odpad. Od začátku roku 2021 se začal svážet směsný komunální odpad od rodinných domů ve čtrnáctidenním cyklu. Všechny tyto kroky přinesly jednoznačný výsledek podpořený čísly. Hmotnost směsného komunálního odpadu svezeného popelářským vozem společnosti Compag klesla v porovnání s rokem předchozím o neuvěřitelných 21%, což činí v absolutní hodnotě 381,24 tuny. V přepočtu na občana je to více jak 43 kg za rok. Průměrný hradišťák tedy na místo 202 kg odložil do černé popelnice jen 159 kg. Naopak tentýž průměrný člověk dokázal ročně vytřídit do nových nádob o 45 kg více, konkrétně o 3,5 kg více plastu, 5 kg papíru, 1,4 kg skla, 0,5 kg kovů a 34,7 kg biologicky rozložitelného odpadu. Ve skutečnosti je ale důsledek zavedení door-to-door daleko větší, protože jako porovnávací základnu bereme rok 2020, kdy se v tento systém rozjížděl v druhé polovině roku. Porovnáme-li letošní čísla s výsledky roku 2019, zjistíme, že se podařilo vytřídit navíc 517 tun BIO (58 kg/obč.rok), 25 tun skla (2,54 kg/obč.rok), 13 tun kovů (1,41 kg/obč.rok), 58,6 tun plastů (6,4 kg/obč.rok) a 102 tun papíru (11,3 kg/obč.rok). To už jsou doopravdy úctyhodná čísla, za něž se patří všem, co třídí, poděkovat.

Hodnocení odpadového hospodaření města z hlediska čísel produkce vypadá i přes celkový pětiprocentní nárůst skoro úžasně a svědčí o tom, že trend z hlediska ekologie je nastaven správným směrem. Ovšem z hlediska ekonomického jsme v polovině roku 2021 díky nové smlouvě na svoz a likvidaci odpadů ve městě zaznamenali výrazné zdražení těchto služeb. A vzhledem k dalším okolnostem jako jsou zvýšená inflace, situace na trhu s plasty jakožto druhotnou surovinou a zvyšováním skládkovacího poplatku lze očekávat další postupné a nemalé zdražování. Oproti roku 2019 se náklady na odpadové hospodářství zvýšily o 60% na 14 milionů ročně, což odpovídá 1600 Kč za občana a rok. Při detailním rozboru je patrné, že o dva miliony ročně nás stojí více svoz a likvidace tříděných odpadů a stoprocentní navýšení nákladů je ve sběrném dvoře. U svozu tříděného odpadu je to hlavně nárůstem logistiky se zavedením door-to-door systému a zvýšením výtěžnosti systému, kdy se  svezlo  o 550 tun více tříděného odpadu. Svou roli zde také sehrála situace na trhu s plasty, kdy v roce 2019 jsme za vytříděnou surovinu ještě dostávali korunu za kilogram, v roce 2020 se plast likvidoval za nulu a od roku 2021 doplácíme na likvidaci jedné tuny plastů částkou přes dva tisíce korun. Navýšení nákladů spojených s provozováním sběrného dvora je způsobeno inflací, zvýšením skládkovacích poplatků, prodloužením vzdálenosti koncovky pro skládkování suti a objemného odpadu a nárůst jejich odevzdaného množství. Rozdíl mezi roky 2019 a 2021 je 220 tun objemného odpadu, což je v aktuálních cenách jeden milion korun. Podobné je to v případě stavební suti, které také stále přibývá. Bohužel u těchto druhů odpadů často doplácíme na několik podnikatelů či podnikajících fyzických osob, kteří likvidují svůj odpad na účet ostatních občanů města. V několika případech se jednalo o víc jak 10 tun za rok. Tomuto by měly zamezit nově zavedené limity a kontroly nakládání s odpady od odboru životního prostředí.

Je evidentní, že současně nastavené financování odpadového hospodářství, kdy díky poplatku za obecní systém odpadového hospodářství se vybere cca 5 mil. Kč, je dlouhodobě neudržitelné. V roce 2021 se tak vlastně 9 milionů Kč vyhodilo na skládku místo toho, aby bylo vhodně investováno. Možným řešením je změna poplatkového systému na poplatek za odložení odpadu z nemovitosti na základě kapacity soustřeďovacích prostředků či zavedení podnikatelů do systému v rámci svozu a likvidace tříděných odpadů. Tento systém je zaveden třeba v Jablonci nad Nisou, Vraném nad Vltavou, Libeznici nebo v Sobotce.