Svatojakubská pouť je fenomén. Na cestu do španělského Santiaga de Compostela ke hrobu svatého Jakuba se vydávají každoročně statisíce poutníků z celého světa, kteří kráčejí po cestách značených symbolem svatojakubské mušle. Ta vede rovněž přes Mnichovo Hradiště, kde trasu nově připomíná informační panel a poutní kámen umístěný na Masarykově náměstí. Jeho slavnostní odhalen a požehnání je naplánované na sobotu 5. listopadu.

Během přípravy revitalizace náměstí se na město obrátil spolek Ultreia, který se věnuje propagaci Svatojakubské cesty u nás, značení poutních tras nebo rozšiřování poutnické infrastruktury. Společně s architektem Petrem Babákem městu navrhli, zda by nemělo zájem osadit na náměstí pískovcový kamenný blok s vyobrazením svatojakubské mušle, který věnovala Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická z Hořic. A město souhlasilo.

Mnichovo Hradiště se svým kostelem sv. Jakuba je na Žitavské trase pravidelnou zastávkou a zdejší fara slouží rovněž jako poutnická ubytovna. Právě mnichovohradišťský děkan Pavel Mach poutní kámen po odhalení požehná.

Po odhalení, které je naplánované na 11. hodinu, bude následovat oběd a po něm pozve spolek Ultreia zájemce na společnou pouť do Bělé pod Bezdězem, kde bude pro poutníky připravený nocleh. Druhý den bude výprava pokračovat na Bezděz a k Máchovu jezeru. K akci se mohou zájemci přihlásit na www.ultreia.cz.

„Přestože Svatojakubská pouť zažívá boom, na našem území je stále největší slabinou poutnické ubytování. Síť ubytoven je podstatně řidší než třeba ve Španělsku, a tak se pokoušíme vyjít z francouzského modelu a přes portál www.postelpropoutnika.cz, propojovat poutníky, kteří hledají ubytování na trase, s lidmi, kteří jsou ochotní krátkodobé ubytování nabídnout,“ uvádí Lucie Luňáčková z Ultreiy.

Přes Mnichovo Hradiště vede takzvaná Žitavská trasa, která začíná v německé Žitavě, u Hrádku nad Nisou vstupuje na území ČR a dále vede přes Kryštofovo údolí, Český Dub, Letařovice a Mohelnici. Z Hradiště následně pokračuje do Mladé Boleslavi a do Prahy, odkud ve dvou větvích pokračuje přes Německo a dále se větví přes Švýcarsko a Francii do Španělska.

Na Svatojakubskou pouť se lze vydat odkudkoliv. Aby poutník mohl v poutní kanceláři v Santiagu obdržet dekret o absolvování, musí ujít alespoň posledních 100 km a toto doložit předložením poutnického pasu, takzvaného kredenciálu. Průběh pouti se do něj po cestě zaznamenává prostřednictvím razítek.  Tento poutnický pas si lze nechat poslat poštou, získat jej je ale možné i v Žitavě nebo na mnichovohradišťské faře.