Do 2. ročníku participativního rozpočtu města, ve kterém o podpořených projektech opět rozhodne hlasování veřejnosti, bylo přihlášeno 12 návrhů. Pojďme si je představit. Ke každému návrhu připojujeme rovněž odkaz na web Melounu pro Hradiště, kde je možné vložit komentář. I na základě zpětné reakce ze strany veřejnosti mohou projekty ještě doznat úprav.
 

Rozkvetlý a bezpečný park - Domov Modrý kámen oprášil projekt revitalizace parku ve svém areálu, který tentokrát zaštítila Věra Bělíková. Cílem návrhu je kompletní obnova zeleného zákoutí a jeho zatraktivnění. Kromě výsadby takových rostlin a keřů, které zajistí, že od jara do podzimu budou park stále zdobit květy, návrh počítá s úpravou sítě cest a s vytvořením zákoutí, kde by mohli trávit příjemný čas jak klienti domova a jejich příbuzní, tak obyvatelé okolních ulic.

Bezpečné houpačky pro batolata – Herní prvky pro nejmenší Hradišťáky ve městě k dispozici v tuto chvíli nejsou. Návrh Jany Jedličkové počítá s instalací celkem tří houpaček na stávající dětská hřiště – za Družbou, u dětského zdravotního střediska a za zámkem.

Osvětleme pěšinu nádraží – kaštanka – Stezka propojující kaštanovou alej v ulici Ivana Olbrachta s vlakovým nádražím je hojně využívaná, po setmění však nepůsobí nejpřívětivějším dojmem. Předmětem návrhu Maxima Maděry je osvětlení cesty trojicí solárních či klasických lamp veřejného osvětlení reagujících na pohyb chodců. Cesta podél trati by se tak stala, zejména na podzim a v zimě, kdy je brzy tma, komfortnější a bezpečnější.

Mural pro Hradiště – Mural je označení pro velkoformátovou malbu umístěnou ve veřejném prostoru. Právě takové dílo umístěné na zadní straně fasády školní budovy na náměstí by podle Jana Nohýnka vhodně doplnilo lokalitu Mírové ulice. V té sídlí komunitní centrum, umístěné je tu školní hřiště a právě tudy prochází denně i žáci ZŠ Studentská, jedná se tedy o prostor přirozeně spojený s dětmi a školáky. Návrh počítá s širší debatou a spoluprací více subjektů na formulaci zadání, dále s oslovením tří vybraných umělců, jejichž konkrétní návrhy by posoudila porota.

Kuličkodáha – zábava pro všechny – Kuličkodráha je na míru vyrobené hřiště, kde zájemci prohánějí cvrnkací kuličky roztodivnými drahami a přes překážky. Jana Jedličková navrhuje vytvoření kuličkodráhy mezi domy v Lidické ulici. Výhodou hřiště by byla možnost jeho celoročního využívání veřejností, mohlo by se také stát dějištěm různých klání pro veřejnost nebo školky.

Psí park – Návrh Lindy Žídkové vychází z přání místní komunity majitelů psů, kteří ve městě dlouhodobě postrádají psí park určený pro vyžití psů a pro jejich socializaci. Součástí návrhu jsou zatím tři možná umístění na městských pozemcích. Jaký názor na zvažované lokality Na Salabce, mezi ulicemi Na Výsluní a Polní a u sběrného dvora máte vy? 

Obnova pěšiny z Hoškovic do Honsoba – Václav Holas navrhuje obnovu historické pěšiny z Hoškovic do Honsoba, která by dotvořila síť cest v severovýchodní části města a usnadnila pěším přístup pod Drábské světničky. Na trase navrhované spojnice leží hoškovický rybníček Na obci s čapím hnízdem. Obnova cesty by rovněž pomohla posílit sousedské vazby mezi oběma obcemi.

Mohyledna - Návrh se týká lokality Na Mohyle mezi Dobrou Vodou a Lhoticemi a jeho předmětem je kultivace celého prostoru (projekt počítá mimo jiné s vybudováním čtyřmetrové „výhledny“, dále se vznikem místa pro řízené pálení čarodějnic nebo kamenného labyrintu). Ve výsledku by tak mělo prostranství na dohled od kulturní památky sloužit jako místo zasvěcené setkávání v přírodě. Návrh počítá, že po otevření lávky přes dálnici na Horku dojde k nárůstu pohybu turistů, a kultivace prostranství tak dává smysl i z tohoto důvodu. Autorem návrhu je František Šrajer.

Nájezd pro kočárky do DDM – Vytvoření nájezdu pro dětské kočárky na schodišti vedoucím do prostor Klubu dětí a mládeže v patře komunitního centra v Mírové ulici patří mezi ryze praktické návrhy. Navrhovatelku Karolínu Hajlichovou jistě podpoří i další rodiče, kteří se s kočárkem do budovy dostávají jen s obtížemi. 

Multifunkční hřiště Lhotice – Pavel Svatuška představil návrh na úpravu hřiště ve Lhoticích, které by místní chtěli opatřit multifunkčním povrchem, aby bylo využitelné pro více sportů.

Zpevněná cesta do Hněvousic – Miroslav Zezula z Hněvousic by rád zlepšil spojení místní části s městem. Učinit tak chce prostřednictvím zpevnění cesty alejí vedoucí z města směrem ke Káčovu, a to s pomocí zatravňovací dlažby. 

Záchrana empírové studny s ruční pumpou v Mnichově Hradišti – Návrh Karla Hubače počítá se záchranou či renovací historické studny s ruční pumpou z 19. století stojící za budovou pošty, která je v žalostném stavu.
 

Přihlášené návrhy v posledních týdnech připomínkují odbory investic a komunálního hospodářství. Ty se vyjadřují například k proveditelnosti návrhů, k nákladům na realizaci, k tomu, zda návrhy nejsou v rozporu s plány rozvoje města apod. V posledním dubnovém týdnu budou už známy všechny návrhy, které postoupí do finálního hlasování. Následně je i jejich navrhovatele představíme detailněji.