Bylo jich sto tisíc, sto tisíc mužů, kteří vsadili své životy na jedinou kartu a postavili se proti Rakousku-Uhersku na frontách první světové války. Po válce se jich tisíce vrátily domů, do své staré a přece tak nové vlasti, tisíce jich našly smrt ve francouzských zákopech, italských horách nebo ruských lesích. Právě vzpomínkou na osudy některých legionářů, například Antonína Havelky ze Lhotic, který zemřel cestou ze Sibiře v Japonsku, takže do rodného kraje už se dostaly jen jeho zpopelněné ostatky, začalo středeční slavnostní setkání při příležitosti 97. výročí založení Československé republiky.

Po zmínce o neuvěřitelných osudech některých rodáků, kteří na frontách první světové války prolévali krev za vlastní svobodný stát, se několik desítek účastníků shromáždění přesunulo ze hřbitova do parku u nádraží. Zde se o důstojnou atmosféru postaral zejména 1. skautský oddíl Mnichovo Hradiště, jehož vlajkonoši nastoupili u Pomníku obětem 1. a 2. světové války a komunismu čestnou stráž. Slova se následně ujal starosta Ondřej Lochman, který vyzdvihl právě význam spolků a spolkové činnosti pro první republiku, na jeho slova navázal senátor a historik Jaromír Jermář, jenž přiblížil také historické okolnosti výročí.

Na závěr setkání zazněla i státní hymna v podání členek Obce baráčnické, k nimž se vedle řečníků připojil také místostarosta Jiří Bína, skauti a další hosté.

Po skončení ceremonie v Mnichově Hradišti proběhla ještě jedna připomínka nejdůležitějšího českého svátku u busty Tomáše Garrigua Masaryka ve Veselé, jíž se zúčastnili místní baráčníci, dobrovolní hasiči a několik dalších občanů.