V polovině ledna uzavřel mladoboleslavský územní odbor Policie ČR statistiku kriminality za rok 2023. Obrátili jsme se tak na ředitelství územního odboru s prosbou o komentář k číslům za uplynulý rok.

Celková kriminalita na území, v němž operuje mnichovohradišťské obvodní oddělení (region od Bělé pod Bezdězem po Dolní Bousov) meziročně vzrostla o 24 trestných činů z 288 na 312, což představuje nárůst o 8,3 procenta.

„Nárůst je způsobený předeším nárůstem kyberkriminality, ale také zvýšenou aktivitou policejních hlídek,“ uvádí Marek Jirouš, ředitel mladoboleslavského územního odboru, pod který ten mnichovohradišťský spadá, a dodává: „V posledních dvou letech rovněž narůstá počet „vyhledaných“ trestných činů, jako je maření výkonu úředního rozhodnutí nebo ohrožení pod vlivem návykové látky.“

Nárůst evidovaného počtu trestných činů, který veřejnost vnímá jako „růst kriminality“, tedy nutně neznamená častější výskyt kriminálního chování. Velitel OOP Mnichovo Hradiště Aleš Bárta v průběhu roku například konstatoval, že jednotka se výrazněji zaměřila na uživatele a dealery drog, což ve statistice rovněž hraje svou roli.

Zmiňované maření výkonu úředního rozhodnutí zaznamenali policisté v roce 2023 v 52 případech. V 37 případech se pak setkali s ohrožením pod vlivem návykové látky. Spolu s případy dopravních nehod, jež byly kvalifikovány jako trestný čin, neboť při nich došlo například k ublížení na zdraví z nedbalosti nebo k usmrcení z nedbalosti, činil podíl trestných činů v dopravě celých 35 procent.

Druhou nejpočetnější skupinou byly trestné činy spáchané v kyberprostoru. Šlo o podvody, zneužití platebních karet a neoprávněné přístupy do počítačových systémů. Třebaže by se dalo očekávat, že oběťmi internetových podvodníků budou nejčastěji senioři, policie eviduje poškozené všeho věku. Navzdory osvětě podíl této trestné činnosti neustále stoupá a zaujímá dnes asi třetinu všech spáchaných trestných činů. Základní doporučení však zůstává stále stejné – nesdělujte přihlašovací údaje ke svým účtům a při platbách na internetu buďte maximálně obezřetní.

„Pozitivním signálem je pokles krádeží vloupáním, které byly spáchány v zásadě v jednotkách případů. Obdobně je třeba hodnotit pokles násilné a mravnostní kriminality,“ uvádí Marek Jirouš. Přesto se v tomto ohledu Mnichovo Hradiště 
v závěru minulého roku dočkalo dvou excesů. V listopadu došlo přímo na náměstí k fyzickému napadení místního občana cizincem-občanem EU, který následně napadl i strážníka městské policie. Po zpacifikování byl za útok na veřejného činitele odsouzen a záhy putoval do vězení. Druhým excesem byla prosincová série vloupání v místní části Hněvousice, kde neznámí pachatelé pronikali do rodinných domů, aby kradli finanční hotovost a zlato.

„Mnichovo Hradiště a Mnichovohradišťsko jsou bezpečná místa a počty trestných činů to dlouhodobě potvrzují. Nejnebezpečnějším prostorem je parodoxně ten, kde se domníváme, že se nám nemůže nic stát: kyberprostor. Bohužel dopadení pachatelů internetových podvodů používajících sofistikované metody je velmi obtížné,“ konstatuje Marek Jirouš a doporučuje dodržovat zásady kybernetické bezpečnosti se stejnou samozřejmostí, jako dodržujeme pravidla silničního provozu, když se posadíme za volant.