Centrum české architektury za podpory Nadačního fondu Škoda Auto (NFŠA) vyhlašuje první ročník Mladoboleslavské ceny za architekturu. Přihlášky jsou otevřeny do konce ledna 2024. Nominovány mohou být stavby a počiny v mladoboleslavském regionu, které byly dokončeny před maximálně 10 lety.

Akcí chce pořadatel iniciovat dialog o kvalitě rozvoje území a pomoci zástupcům samospráv prostřednictvím odborných konzultací s experty. Soutěž vyvrcholí slavnostním vyhlášením nejlepších děl v Pluhárně v Mladé Boleslavi ve čtvrtek 18. dubna 2024, zahájena zde bude také putovní výstava vizuálů finálních staveb a počinů.

První ročník Mladoboleslavské ceny za architekturu zároveň naváže na dva úspěšné ročníky sesterské Krkonošské ceny za architekturu, pořádané v regionu MAS Krkonoše. Hlavním partnerem obou soutěžních přehlídek je NFŠA. Odborným partnerem je potom Česká komora architektů a mladoboleslavská cena se uskuteční pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové.

Stavby a počiny v regionu Mladoboleslavsko mohou do soutěžní přehlídky nominovat zástupci samospráv, autoři děl i samotní investoři. Přihlášky jsou otevřeny do konce ledna, pro nominování díla je třeba vyplnit formulář na webových stránkách soutěže www.mbca.cz.

Pro pomoc s přihláškami i případné konzultace jsou k dispozici zástupci pořadatele:

Cílem Mladoboleslavské ceny za architekturu je podnítit zájem o kvalitní architekturu a veřejný prostor, a to nejen ve městech, ale i na venkově. Ukázat příklady dobré praxe, podělit se o zkušenosti a nabídnout možnost konzultace s odborníky na architekturu, stavebnictví i územní rozvoj při sérii neformálních setkání.

Z přihlášených děl vybere nominační komise v průběhu února 2024 finalisty prvního ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu. Díla i jejich dopad na okolí posoudí odborná porota soutěžní přehlídky při osobní obhlídce předcházející slavnostnímu galavečeru a vyhlášení nejlepších staveb a počinů.

V porotě 1. ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu usednou:

• Martin Kloda, M. A.
  • Ing. arch. MgA. David Mateásko
  • MgA. Jan Hofman
  • Ing. arch. Mgr. Emília Jarošová
  • MgA. Andrea Thiel Lhotáková

Slavnostní vyhlášení prvního ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu je plánováno na 18. dubna 2024 a proběhne v objektu Pluhárny v Mladé Boleslavi za přítomnosti zástupců samospráv, partnerů akce i široké veřejnosti. Podrobný program bude zveřejněn cca měsíc před slavnostním vyhlášením, stejně jako program putovní výstavy nejlepších děl.

O Mladoboleslavské a Krkonošské ceně za architekturu

Smyslem regionálních architektonických soutěžních přehlídek Mladoboleslavská a Krkonošská cena za architekturu je podnítit zájem samospráv a veřejnosti o kvalitní a udržitelnou architekturu, veřejný prostor a zásahy v krajině. Cílem je iniciace diskuse o kvalitní architektuře a jejím vzniku, a v neposlední míře identifikace kulturních hodnot v konkrétním území, které obýváme a které vytváříme.

Pořadatelem Mladoboleslavské ceny za architekturu je České centrum pro architekturu, z.s. za podpory hlavního partnera Nadačního fondu Škoda Auto. Odborným partnerem je Česká komora architektů.

Více informací na www.mbca.cz