Místo obvyklého spěchu přátelská setkání, místo automobilů festivalové korzo, místo obyčejné soboty možnost Zažít Hradiště jinak. 16. září se uskutečnil již 9. ročník oblíbené Sousedské slavnosti.

Koncept Zažít město jinak ožil poprvé v roce 2006 v Praze. Prvotní cíl iniciativy se od té doby nezměnil - pod heslem "Zažít město jinak" se veřejný prostor, který běžně patří z velké části automobilům, mění v pěší zónu, kde se setkávají sousedé, kteří se obyčejně pouze míjejí, poznávají se, seznamují, inspirují, baví... To, co začalo jako pražská iniciativa, hranice hlavního města brzy přerostlo a začalo žít vlastním životem. Mnichovo Hradiště do rozjetého vlaku naskočilo poprvé v roce 2014 díky spolku Žijeme pro Hradiště. Od té doby patří "Sousedská" k největším a nejnavštěvovanějším akcím roku. Pořadatelem letošního ročníku byl opět spolek Žijeme pro Hradiště, město a KLUB Mn. Hradiště s.r.o.

Letošní Sousedská nabídla vše, co je pro ni typické - vystoupení místních umělců a sportovců, pestrý stánkový prodej, prezentace místních spolků a organizací, vynikající občerstvení, koncerty a především setkání. Organizátoři přitom kladli velký důraz na komunitní charakter. "Snažili jsme se letošní ročník koncipovat pod heslem "sousedi sousedům" jako návrat ke kořenům," říká Dagmar Motlová, která společně s Vendulou Šeflovou za letošním ročníkem stojí.

Hlavním dějištěm akce bylo opět širší centrum města, odkud dočasně zmizely automobily - Masarykovo náměstí, dále Mírová a Palackého ulice. Všude tady postavili své stánky rozliční prodejci, řemeslníci, cukráři a pekaři, výrobci všeho možného, poskytovatelé sociálních služeb, místní firmy a mnozí další.

Na podiu vedle radnice se představil pěvecký sbor Zvonky, který zazpíval nejen česky a anglicky, ale také hebrejsky nebo v jazyce zulu. Základní umělecká škola uvedla svůj minimuzikál Včelí medvídci, vystoupili její sólisté i hudební sestava Majkl. Polské partnerské město Chojnów vyslalo dvacetičlenný pěvecký sbor Skoranta. Odpoledne byla na podiu předána Cena města Mnichovo Hradiště pro mládež, Jumping Mnichovo Hradiště, taneční klub TASK Impuls Mnichovo Hradiště nebo Fit Studio Mnichovo Hradiště si připravili sportovní ukázky a zbytek odpoledne a večerní program patřil kapelám - zahrál místní Komfort Beat, turnovské Waldovy Matušky, budějovické Zlo z jihu s výrazným mnichovohradišťským zastoupením a turnovská Adaptace.

Na náměstí bylo možné navštívit věž radnice, seznámit se s výzvou Pěšky o školy nebo se Svatební výzvou městského muzea a Mnichovohradišťského spolku genealogů. V Mírové ulici probíhaly dopoledne farmářské trhy, v době oběda nabídla školní jídelna výborné hotovky a odpoledne se rozhoukaly sirény a zásah u havarovaného automobilu předvedli hasiči z JSDH Mnichovo Hradiště. Nechybělo loutkové divadlo v podání Štěpána Tučka.

Po celý den si bylo možné vydechnout v areálu fary. Vedle bleších trhů tu bylo připraveno luxusní občerstvení, stylové posezení ve stodole, atrakce pro děti a zájemci mohli rovněž vystoupat na věž kostela, poslechnout si koncert Tria l.m.m. nebo varhanní koncert v podání Petra Tomeše. Na koncert tria Triocolore pozvala ZUŠ Mnichovo Hradiště, která rovněž nabídla výtvarnou dílnu pro veřejnost a pozvala do Galerie Konírna. A zájemci dostali rovněž možnost vidět na velkém plátně úspěšný dokumentární snímek z dílny městského muzea LIAZ Mnichovo Hradiště. Ten se během dne promítal v kině.

Sousedská se zkrátka opět vydařila a nezbývá než se těšit na jubilejní 10. ročník, který nás čeká napřesrok.

Připomeňte si atmosféru letošní Sousedské ve fotografiích Hany Loskot a reportáži Michala Kvapila.