Vzdělávací institut Středočeského kraje připravuje pro zájemce z řad seniorů cyklus přednášek Nesamozřejmé soužití: československé vztahy a jejich aktéři ve 20. století. V rámci jarního semestru mnichovohradišťské Akademie třetího věku lektoři představí cestu od založení Československa po federalizaci a rozpad společného státu v roce 1992. Celkem půjde o pět přednášek v rozsahu čtyř vyučovacích hodin. Probíhat budou a od února do května v dopoledních hodinác v městském kině. 

Zájemci se mohou seznámit s podrobnostmi v přiloženém letáku, jehož součástí je i přihláškový formulář. Přihlašování je oteřené do 8. ledna, případné dotazy směřujte na e-mail .

Cyklus přednášek představí vývoj česko-slovenských vztahů od cesty k založení Československa, přes meziválečné období, rozpad země v roce 1939, její obnovu a federalizaci, až k rozdělení společného státu v roce 1992. Dějiny česko-slovenského stýkání a potýkání obohatíme o rozdílné hodnotící pohledy, socioekonomický vývoj a zajímavé příběhy i aktéry. Vše za doprovodu obrazové a filmové prezentace.

Leták A3V Mnichovo Hradiště - jarní semestr 2024.
 

Obsah: 

1. Vznik Československa a První republika 1918–1938 (Mgr. Michal Macháček, Ph.D.)
2. Boj o autonomii Slovenska a Druhá republika (1938–1939) a II. světová válka (PhDr. Michal Pehr, Ph.D.)
3. Třetí republika (1945–1948) (PhDr. Michal Pehr, Ph.D.)
4. Česko-slovenské vztahy v období komunistického monopolu (Mgr. Michal Macháček, Ph.D.)
5. Česko-slovenské vztahy. Federalizace a rozpad Československa 1968–1992 (Mgr. Michal Macháček, Ph.D.)