Ulic, které nesou jméno Lidická, a připomínají jednu z tragických
epizod 2. světové války u nás, bychom našli řadu. Ani Mnichovo Hradiště není výjimkou. Vzhledem k blížícímu se výročí lidických událostí připravuje město na příští rok obnovu symbolu, který zdejší Lidickou ulici zdobil do 90. let – lidické růže.

Výstavba Lidické ulice probíhala v 60. letech. Bez ohledu na dobu vzniku Lidické růže, vodotrysku, který připomínal vyhlazení obce Lidice nacisty 10. června 1942, zůstává obrovská lidská tragédie tragédií. Ztráta domova, kořenů, rodin, blízkých, všechny ty hrůzné, děsivé pocity zůstávají i po 79 letech neměnné, trvale bolestivé.

Kdo zapomíná události historie, je odsouzen k jejich opakování. Vodotrysk Lidické růže by neměl být zapomenut, neměl by jen tak zmizet v toku času. Rozhodli jsme proto pro jeho obnovu, a právě autor původního díla, akademický sochař Jaroslav Marek, dokázal díky zachovalému sádrovému odlitku vytvořil téměř totožnou kopii.

Příští rok, k 80. připomenutí vyhlazení obce Lidice nacisty, 40 let po vzniku symbolického památníku v Mnichově Hradiště, bude vodotrysk, odkazující na lidickou tragédii obnoven. Dojde i k celkové úpravě tohoto prostoru včetně, zeleně, cesty a nového mobiliáře.