Mnichovo Hradiště leží na okraji Českého ráje v půvabné krajině středního Pojizeří, jehož západní hranici tvoří řeka Jizera. Na východní straně jej obklopují lesy nejkrásnější chráněné krajinné oblasti středních Čech, na druhé straně lesy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj a bývalého vojenského prostoru Ralsko. Důkazem čistoty zdejší přírody je skutečnost, že nedaleký pramen Klokočka zásobuje průzračně čistou vodou, do které se nepřidávají dezinfekční látky, mladoboleslavský skupinový vodovod.

Na to, aby si zdejší příroda udržela svou svěžest, dohlíží městský úřad, který je obecním úřadem s rozšířenou působností a dbá tedy mimo jiné na dodržování zákona o ochraně ovzduší.

Meteorologická stanice sledující kvalitu ovzduší je umístěna v Mladé Boleslavi vzdálené 14 kilometrů je však referenčním místem pro širší region.

Město provozuje jeden sběrný dvůr v Hrnčířské ulici, který má v sezóně otevřeno pět dní v týdnu. Kdo může jeho služeb využívat, za jakých podmínek a co vše sem obyvatelé mohou uložit, se dozvíte v sekci Sběrný dvůr a odpady.