Josef Brož se narodil 27. ledna 1921 ve Lhoticích čp. 11, v zemědělské rodině, kde vyrůstal se svým bratrem Miroslavem. Navštěvoval nejprve obecnou školu ve Lhoticích, poté měšťanskou školu v Mnichově Hradišti a následně gymnázium v Turnově.
Obálka básnické sbírky Josefa Brože Verše domova (kresba Josef Marek). Na obálce je rodná chalupa Josefa Brože čp. 11 ve Lhoticích.
Po maturitě absolvoval abiturientský učitelský kurz v Plzni a začal učit v pohraničí, kde byl v poválečné době nedostatek učitelů. Působil na školách v Osečné, v Rochlicích, ve Světlé pod Ještědem, ve Smržovce. Později si vzdělání rozšířil ještě o obory pedagogika a psychologie na pražské Pedagogické fakultě UK. V 1. polovině 50. let 20. století vyučoval také na Střední pedagogické škole v Liberci. Z politických důvodů musel na konci 50. let odejít ze školství a nastoupil do dělnické profese v závodě LIAZ Mnichovo Hradiště.
Josef Brož ve svých pedagogických začátcích
V 60. letech se vrátil do školství, působil na tehdejší 1. ZDŠ v Mnichově Hradišti a částečně i na gymnáziu. Vyučoval český jazyk, zeměpis, dějepis a občanskou nauku. Byl vynikajícím pedagogem. Dokázal děti a studenty upoutat svými netradičními postupy ve vyučování i hlubokými znalostmi, měl ke svým žákům vřelý vztah, byl ochoten se jim plně věnovat.
Josef Brož se svými žáky 1. ZDŠ, třída 6. C, ročník 1967-1968
V roce 1981 odešel do penze a s manželkou Alenou, která učila na mnichovohradišťském gymnáziu, se z Mnichova Hradiště přestěhovali do Lhotic.
Josef Brož s manželkou Alenou na zámku Frýdlant, 18. 9. 1987
Josef Brož na zahradě ve Lhoticích se psem Šmudlou, jaro 1989
Už ve svých studentských letech začal Josef Brož psát poezii. Jeho první verše byly otištěny koncem 30. let v týdeníku Rodný kraj, ve 40. letech se jeho básně objevily v časopisech Venkov, Rozkvět, Lidové noviny, České slovo i v Kritickém měsíčníku Václava Černého. V roce 1948 zvítězil Josef Brož v literární soutěži Tvořivosti mládeže. V 50. letech se však dostalo jeho jméno na seznam autorů, jimž nebylo dovoleno publikovat, ač se ještě úspěšně účastnil literárních soutěží.
Rukopis básně Domove z roku 1951
Po dlouhé odmlce vydal Josef Brož další verše až v 90. letech. V roce1990 vyšla jeho sbírka Krajina básní a od té doby do současnosti více než 60 dalších básnických sbírek. Většina z nich je věnována zdejšímu kraji. Převážně lyrická poezie opěvuje přírodu a krajinu našeho okolí, je inspirována zajímavými osobnostmi, které zde žily či žijí, i historickými událostmi, které krajem prošly. Z veršů vyplývá hluboký vztah autora k domovu, jeho verše jsou prosté, jednoduché, melodické, i proto si získaly řadu čtenářů. Za svoji tvorbu byl Josef Brož oceněn např. v roce 2010 jako Osobnost Pegasu, mělnické literární soutěže.
V roce 2016 mu byla udělena cena města Mnichovo Hradiště za celoživotní přínos. Nejvyššího ocenění se mu však dostává od čtenářů a posluchačů, kteří se účastní nejrůznějších pořadů a programů jeho poezie a mají jeho verše rádi.
Předání Ceny města Mnichovo Hradiště za rok 2016 Josefu Brožovi
Josef Brož zemřel ve svém domě 7. prosince 2020.
Sázení lípy ve Lhoticích ke 100. výročí založení republiky dne 28. 10. 2018, Josef Brož s bratrem Miroslavem