V období oslav a vzpomínek na mnichovohradišťský LIAZ přispívá i Galerie Konírna ZUŠ zajímavou výstavou. Ta představí obrazy, které vytvořil Zdeněk Finke, jenž pracoval 40 let v LIAZu jako dělník, seřizovač a technický kontrolor.

Jako mladý muž studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově. V době absolutoria se nechal zlákat vidinou dobrodružství a životní změny a se spolužákem chtěl překročit hranice na západ, byl ale chycen a uvězněn. Musel pak do dolů a sloužit na vojně u PTP. Po návratu domů začal pracovat právě v LIAZu. Přitom maloval obrazy, ale tento jeho zájem zůstával soukromým. Vzdělával se pod vlivem pražského akademického malíře Vladimíra Hlubučka. Vystavoval sporadicky, například v roce 1968 s vynikajícími umělci profesionály – Luďkem Maňáskem, Stanislavem Kovářem, Vladimírem Krédlem a dalšími. V podstatě si přál mít samostatnou výstavu, ale nepřicházely mu ty správné příležitosti. K samostatné výstavě Zdeňka Finkeho nikdy nedošlo, změní se to až nyní. Teprve po roce 1990 bylo panu Finkemu přiznáno absolutorium SUPŠ.

Tvorbu svého dědečka nám nabídla jeho vnučka Mgr. Gabriela Finková DiS., absolventka výtvarného oboru ZUŠ Mnichovo Hradiště, a zapůjčila ji manželka pana Finkeho, Dagmar Finková, žijící v Bakově nad Jizerou. V souboru děl jsou olejomalby, expresivně pojaté krajiny, v obrazech je zvláštní síla osobitého pojetí znovuobjeveného malíře. Výstava je doplněna množstvím fotografií ze života v LIAZu.

Přijďte se podívat na výstavu v době od 23. května do 14. června 2023. Galerie ZUŠ bude otevřena vždy ve středu v době od 15 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin nebo po domluvě. V sobotu 27. května 2023, v den, kdy se akce 70 let LIAZu v Mnichově Hradiště koná, proběhnou v galerii dvě komentované prohlídky, první v 10 hodin a druhá v 15 hodin.

Autor: Eva Ševců, ZUŠ Mnichovo Hradiště