CHCI MÍT PŘEHLED O AKCÍCH

Nechcete složitě vyhledávat akce a toužíte po tom, aby si chystané akce samy našly Vás?

Další možnosti propagace

Pro informace na výlep plakátů kontaktujte informační centrum.

Kontakt

Do kalendáře můžete vložit akci sami nebo nám pošlete informace e-mailem na adresu:
(velikost zprávy max. 6MB, nesmí obsahovat *.zip).

Pozvánku obratem zveřejníme.

Propagace akcí zdarma

Veřejné, kulturní, společenské, sportovní a gastronomické akce prezentujeme v kalendáři akcí bezplatně.

Víte o nějaké akci na Mnichovohradišťsku nebo v regionu, která ještě není v našem kalendáři akcí uvedena?

Posílejte nám Vaše tipy.

Kalendář akcí Mnichovohradišťsko

Výstava řemesel v městském muzeu - ‚‚Ten umí to, a ten zas tohle...‘‘

14.04.2022 (Čt) 09:00

Interaktivní výstava s videoprojekcí ve 2. patře státního zámku! 

Poznejte řemesla, řemeslníky a jejich výrobky, spjaté s historií města Mnichovo Hradiště!

Vstupenka na výstavu platná i pro všechny stálé muzejní expozice! 

Vstupné 30 / 50 Kč    

Místo: Muzeum města Mnichovo Hradiště
Kontakt: Muzeum města Mnichovo Hradiště, V Lipách čp. 148, 326 771 001, muzeum@mnhradiste.cz

Interaktivní výstava s videoprojekcí ve 2. patře státního zámku! 

Poznejte řemesla, řemeslníky a jejich výrobky, spjaté s historií města Mnichovo Hradiště!

Výstava řemesel je přístupná od čtvrtka 14. dubna do středy 31. srpna 2022, každý den mimo pondělí v čase od 9 do 16 hodin! Vstupenka na výstavu platná i pro všechny stálé muzejní expozice!       

A která řemesla konkrétně pro tento rok jsme si pro Vás v muzeu připravili? Uvidíte zde nejen práci kováře, řezníka, pekaře, cukráře, zedníka, mlynáře, truhláře, tesaře, ale i kominíka, koláře nebo bednáře. Vystaveny jsou také unikátní 200 let staré zrestaurované prapory mnichovohradišťských cechů, včetně pečetidel z roku 1566!   

Kromě původního vybavení, nástrojů, které ke své práci jednotliví řemeslníci potřebovali, uvidíte na výstavě také unikátní historické fotografie, výuční listy, reklamní dobové předměty a konkrétní výrobky konkrétních řemeslníků. Zejména z doby 19. století a počátku století 20. Seznámíme Vás tak se jmény konkrétních řemeslníků z Mnichova Hradiště. V roce 2023 představíme další vybraná řemesla spojená s Mnichovým Hradištěm!   

Výstava vás přenese do historie, především do minulého století. Po jejím zhlédnutí budete vědět, který řezník měl před sto lety svou živnost například na náměstí, jak se jmenoval pekař, který sídlil pod kostelem sv. Jakuba, nebo kde si mohli nechat vaši předkové vyrobit nábytek do své domácnosti, nebo kam si chodili opravit nářadí. Co mohli pořídit u pana Jíchy? Co u pana Blažka? To vše se u nás dozvíte!

V průběhu výstavy budeme mít doprovodný program také v řemeslném stylu. Během květnových a červnových dopolední se budeme věnovat žákům základních škol v doprovodném školním programu k této výstavě.

Vás bychom rádi pozvali na řemeslný workshop do muzea, který bude v sobotu 14. května. Od 10 do 15 hodin s námi totiž zažijete řemesla v muzeu živě! Sami si Vy a Vaše děti vyzkoušíte zručnost při technice drátování, v kovárně na kovadlině si vyrobíte podkovu, nahlédnete pod ruce zkušené pletařce orobince i mistru houslaři, budete moci obdivovat a na místě zakoupit výrobky místní včelařky a dalších řemeslníků. Určitě se najde také něco dobrého na zub. Během tohoto sobotního dne bude volně přístupná jak výstava “Ten umí to, a ten zas tohle…”, tak i stálá expozice muzea.

Další akci máme naplánovanou na červen. V sobotu 4. června společně zamíříme mimo Mnichovo Hradiště na výlet za řemesly, jehož cíli jsou stará kovárna ve Žďáru, keramická dílna paní Baladránové, která je také ve Žďáru, a statek Arnoštice. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s místním KČT.

Dvě prázdninové soboty, 23. července a 20. srpna budou patřit dětem. V truhlářské dílničce si s členy Jednoty bratrské vlastnoručně vyrobí výrobek ze dřeva, který bude inspirován aktuální výstavou. Výrobu zvládnou děti od cca čtyř let.

Děkujeme Vám všem, kteří jste se na výstavě podíleli - svými předměty, výrobky i vzpomínkami!

Těšíme se, že si uděláte čas a výstavu s některou z doprovodných akcí navštívíte!