CHCI MÍT PŘEHLED O AKCÍCH

Nechcete složitě vyhledávat akce a toužíte po tom, aby si chystané akce samy našly Vás?

Další možnosti propagace

Pro informace na výlep plakátů kontaktujte informační centrum.

Kontakt

Do kalendáře můžete vložit akci sami nebo nám pošlete informace e-mailem na adresu:
(velikost zprávy max. 6MB, nesmí obsahovat *.zip).

Pozvánku obratem zveřejníme.

Propagace akcí zdarma

Veřejné, kulturní, společenské, sportovní a gastronomické akce prezentujeme v kalendáři akcí bezplatně.

Víte o nějaké akci na Mnichovohradišťsku nebo v regionu, která ještě není v našem kalendáři akcí uvedena?

Posílejte nám Vaše tipy.

Kalendář akcí Mnichovohradišťsko

Pocta Václavu Budovci z Budova - na zámku a Zásadce

26.06.2021 (So) 10:00

Celodenní akce věnovaná památce Václava Budovce z Budova (1551-1621) 

Vstupné zdarma 

POZOR! V areálu zříceniny není možné parkovat, příjezdová silnice je úzká. K dispozici je parkoviště u zámecké zdi v Mnichově Hradišti (3 km)

Místo: Mnichovo Hradiště - muzeum, zámecký park, zřícenina Zásadka
Kontakt: Tel: 326 771 001, 739 351 504, muzeum@mnhradiste.cz, V Lípách 148, 295 01 Mnichovo Hradiště - 2. patro státního zámku

POZOR! V areálu zříceniny není možné parkovat, příjezdová silnice je úzká. K dispozici je parkoviště u zámecké zdi v Mnichově Hradišti (3 km)

 

Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce pořádá v sobotu 26. června 2021 město Mnichovo Hradiště, ve spolupráci s městským muzeem, státním zámkem Mnichovo Hradiště, KLUBEM Mnichovo Hradiště s.r.o., místním Sborem Jednoty bratrské a Klubem českých turistů, celodenní akci věnovanou Václavu Budovci z Budova (1551-1621), od roku 1602 majiteli mnichovohradišťského panství, pánu na Zásadce a Klášteře. Vstupné zdarma na celý program.

1. S BUDOVCEM V MUZEU

Mezi 10. a 14. hodinou budou v městském muzeu probíhat speciální komentované prohlídky nové části expozice věnované Václavu Budovci z Budova a jeho pomníku – jedinému v České republice – v podání herců z Divadýlka na dlani. Oživené budou také ukázkou šermu od skupiny Nostra Ex. Zažít Budovcovu dobu bude jak pro děti, tak i dospělé možné ve stylovém „fotokoutku“, v dílničce s praktickým vyzkoušením si psaní písma z doby 17. století, či při ochutnávce dobového jídla. Po prohlídce návštěvník obdrží „Pamětní list“ s mapou stanovišť odpolední Budovcovy cesty. Ve stejném čase se bude možné zdarma svézt zámeckým parkem v kočáře taženém starokladrubskými vranky ze stáje Kateřina. Zámeckou salu terrenu roztančí renesanční soubor Salome.

2. U POMNÍKU BUDOVCE V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ

Pietní akt proběhne od 14:00 u pomníku Václava Budovce v zámecké zahradě. Promluví zde starosta města Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, historik Pavel Sosnovec a Ivo Šrajbr za Jednotu bratrskou. Pietního aktu se zúčastní i místní baráčníci, sokolové, skauti a Sbor dobrovolných hasičů. Hudebně tuto část akce oživí vystoupení žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště.

3. BUDOVCOVA CESTA

Mezi 13. a 16. hodinou bude otevřena ‚‚Budovcova cesta‘‘ na tehdejší Budovcovo sídlo, dnešní zříceninu zámku Zásadka. Pěšky, po 3 km dlouhé zeleně značené turistické trase, alejí od parkoviště za zámeckou zdí. Zpestřenou o tematické úkoly od členů Sboru Jednoty bratské v Mnichově Hradišti pro děti i dospělé. Mapu stanovišť účastník obdrží v muzeu či na začátku trasy. Pod samotným čedičovým reliktem sopky Káčov účastníky se zdejší pestrou geologií seznámí Dominik Rubáš. V čase mezi 15. a 16. hodinou lze využít prohlídky románského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou s Jakubem Altmanem.

4. BUDOVCOVA ZÁSADKA

Od 15 hodin do 20 hodin bude probíhat slavnost na zřícenině zámku Zásadka. Po slavnostním zahájení a výstřelu z děla bude průběžně k vidění loutkové divadlo Štěpána Tučka a dramatizace pověsti o Zásadce v podání herců Štěpána Tučka, Petry Horváthové a Jindřicha Žampy. O hudební doprovod se postará kapela Mackie Messer Klezmer Band. Občerstvení zajistí Pekárna Sychrov a stánek Kiosek u rybníka. K zakoupení budou i buřty, k dispozici bude ohniště s rozdělaným ohněm. Děti si v dílničce budou moci samostatně vytvořit a ozdobit štíty z kartonu. Přítomen bude stánek se suvenýry v podobě pohlednice, turistické vizitky a výročního razítka.