Den 27. ledna je označen jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.
Vzpomeňme i my tímto článkem na ty, kteří byli z Mnichova Hradiště.

Židé v Mnichově Hradišti

Historie města Mnichovo Hradiště zahrnuje i významnou židovskou komunitu, která sahá až do 16. století. Písemně jsou Židé ve městě doloženi od roku 1557, kdy zde žily tři rodiny, i když se předpokládá, že první židovští obyvatelé se zde usadili již dříve. V průběhu 17. a 18. století počet židovských rodin narůstal. Na konci 17. století vzniklo v okolí dnešní Havlíčkovy ulice židovské ghetto. Toto malé „městečko“ mělo vlastní samosprávu, školu, synagogu i charitativní a náboženské spolky.

Komunita se postupně rozrůstala a významně přispívala k hospodářskému a kulturnímu životu města. Mezi místními Židy se objevily významné osobnosti. Rodina Kompertů například provozovala největší průmyslový podnik ve městě – továrnu na výrobu obuvi, zatímco rodina Pollatschek (Poláčků) vlastnila továrnu na výrobu leštidel a dalších chemických přípravků.

Židovský hřbitov

Nejstarší zmínka o židovském hřbitově v Mnichově Hradišti pochází z roku 1645. Hřbitov byl založen na okraji města nad řekou Jizerou a sloužil k pohřbívání místních i přespolních Židů. Během tří století své existence se zde pohřbívalo až do roku 1941. Na náhrobcích se objevovala jména místních židovských rodin, jako například Kompert, Deutsch, Pollatschek, Iserstein, Abeles, Brill, Hahn, Metzl a Pick.

Hřbitov zahrnoval i hřbitovní domek, který byl postaven na počátku 19. století a sloužil jako obydlí pro hrobníka, špitál a místnost pro pohřební obřady. Obýván byl do roku 1973, poté chátral a byl v roce 1983 zbořen. Samotný hřbitov byl zrušen v polovině 80. let 20. století z rozhodnutí Městského národního výboru. Náhrobky byly částečně odvezeny, některé byly zahrnuty zeminou u hřbitovní zdi. Prostor bývalého hřbitova se stal součástí lesoparku a původní funkci tohoto místa dnes připomíná pouze zbytek hřbitovní zdi a donedávna malý památník, který bude výhledově nahrazen novým.

Osudy židovské komunity během holocaustu

Druhá světová válka tragicky ukončila staleté soužití Židů a ostatních obyvatel Mnichova Hradiště. V roce 1940 byli místní Židé internováni na mladoboleslavském hradě. V lednu 1943 následovala jejich deportace do Terezína a později do vyhlazovacích táborů. Většina z nich zahynula a jen zlomek se dožil konce války.

Současné snahy o zachování historie

Přestože většina fyzických památek, jako synagoga či hřbitov, byla zničena, historie židovské komunity žije dál ve vzpomínkách, kronikách a historických dokumentech. Dnes je židovská historie v Mnichově Hradišti připomínána například právě na místě bývalého hřbitova, jehož pozemek patří Židovské obci v Praze.

Město Mnichovo Hradiště ve spolupráci s Židovskou obcí a Nadačním fondem ŠKODA AUTO usiluje o pietní úpravu tohoto místa. Prostor se tak před časem začal revitalizovat, proběhla úprava zeleně i vydláždění cest, opravila se zídka, podél cesty přibyly kovové desky, na které měly přibýt informace o místní komunitě Židů. A to se také stalo.

Muzeum města Mnichovo Hradiště bylo osloveno za tímto účelem – aby se podílelo na přípravě informačních panelů o Židech v Mnichově Hradišti. Kromě obsahové části jsme na panelech úzce spolupracovali i s grafikem. Tematicky jsme texty rozdělili na pět základních částí (Židé v Mnichově Hradišti, Židovský hřbitov, Místní významné rodiny, Domy Židů, Seznam jmen) a obrazově jsme je doplnili o fotografie předmětů a skeny fotek, které máme v naší muzejní sbírce. Informační panel se jmény deportovaných z Mnichova Hradiště na hrad do Mladé Boleslavi jsme doplnili o fotografie, které nám pro tento účel poskytlo Muzeum Mladoboleslavska.

Židé významně ovlivnili kulturní a ekonomický život Mnichova Hradiště, a přestože jejich přímé stopy v krajině z velké části zmizely, zůstávají důležitou součástí historie tohoto města. Vypravte se na procházku lesoparkem až na bývalý hřbitov a přečtěte si o této komunitě lidí, kteří tu celá staletí žili, více informací.

Mgr. Lucie Lupusoru
Muzeum města Mnichovo Hradiště

---

Víte, že nás můžete sledovat i na Instagramu nebo Facebooku?