CHCI MÍT PŘEHLED O AKCÍCH

Nechcete složitě vyhledávat akce a toužíte po tom, aby si chystané akce samy našly Vás?

Další možnosti propagace

Využít můžete hlášení rozhlasu. Pro informace na výlep plakátů kontaktujte informační centrum.

Kontakt

Do kalendáře můžete vložit akci sami nebo nám pošlete informace e-mailem na adresu:
(velikost zprávy max. 6MB, nesmí obsahovat *.zip).

Pozvánku obratem zveřejníme.

Propagace akcí zdarma

Veřejné, kulturní, společenské, sportovní a gastronomické akce prezentujeme v kalendáři akcí bezplatně.

Víte o nějaké akci na Mnichovohradišťsku nebo v regionu, která ještě není v našem kalendáři akcí uvedena?

Posílejte nám Vaše tipy.

Kalendář akcí Mnichovohradišťsko

Příběhy našich sousedů - veřejná prezentace

27.03.2018 (Út) 17:00

Vstup zdarma.

Slavnostní veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů.

Na setkání s vámi se těší žáci ZŠ Studentská a studenti Gymnázia Mnichovo Hradiště, zástupci města Mnichovo Hradiště, zástupci Středočeského kraje a Post Bellum.

Místo: Kino Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Jak jste prožili 20. století?, ptají se žáci z Mnichova Hradiště svých sousedů.


Soužití Čechů a Němců, mnichovský diktát a 2. světová válka a osvobození, zánik rodné obce po zřízení vojenského výcvikového prostoru Ralsko, kolektivizace zemědělství, služba u letectva v Československé lidové armádě, sovětská okupace v srpnu 1968. O těchto tématech mluví se žáky ZŠ Studentská a se studenty místního gymnázia jejich o několik generací starší sousedé z Mnichova Hradiště a okolí. Dětem tak skrz své osobní vzpomínky přibližují některé momenty moderních dějin.


„Žáci se setkali mimo jiné s Reinhardem Hornem, rodákem z dnes již zaniklé obce Prosička nedaleko Vicmanova nebo s Růženou Šorejsovou, která dodnes žije v areálu rodného statku v Hoškovicích, který jejím rodičům komunisté v době kolektivizace sebrali. Oldřich Vytvar vzpomíná na dobu, kdy v Mnichově Hradišti šili soukromí krejčí. Nezapomněl ani na hvězdné okamžiky mnichovohradišťského volejbalu. Olga Musilová popsala vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938, kde její tatínek působil jako četník. Jiří Křepelka popsal své klukovské zážitky z války a také službu u vojenského letectva na přelomu 50. a 60. let minulého století,” představuje pamětníky Michal Šimek z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů v Mnichově Hradišti realizuje.


Děti v projektu Příběhy našich sousedů hledají a nahrávají vzpomínky pamětníků ze svého sousedství. Příběh pak vyprávějí formou rozhlasové nebo televizní reportáže, digitalizují fotografie, bádají v archivech a v odborné literatuře. Příběhy našich sousedů v Mnichově Hradišti vyvrcholí slavnostní závěrečnou prezentací před spolužáky, pamětníky, rodiči a širokou veřejností. Ta se uskuteční v úterý 27. března 2018 od 17 hodin v kině v Mnichově Hradišti. Závěrečnou prezentaci město Mnichovo Hradiště zařadilo mezi akce pořádané ke 100. výročí vzniku Československa.


Příběhy našich sousedů finančně podpořily a realizují město Mnichovo Hradiště a Středočeský kraj ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2013. Dosud se do projektu zapojilo téměř tří tisíce žáků a studentů z šedesáti jedna měst po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem pět set sedmdesát pamětnických příběhů.