CHCI MÍT PŘEHLED O AKCÍCH

Nechcete složitě vyhledávat akce a toužíte po tom, aby si chystané akce samy našly Vás?

Další možnosti propagace

Pro informace na výlep plakátů kontaktujte informační centrum.

Kontakt

Do kalendáře můžete vložit akci sami nebo nám pošlete informace e-mailem na adresu:
(velikost zprávy max. 6MB, nesmí obsahovat *.zip).

Pozvánku obratem zveřejníme.

Propagace akcí zdarma

Veřejné, kulturní, společenské, sportovní a gastronomické akce prezentujeme v kalendáři akcí bezplatně.

Víte o nějaké akci na Mnichovohradišťsku nebo v regionu, která ještě není v našem kalendáři akcí uvedena?

Posílejte nám Vaše tipy.

Kalendář akcí Mnichovohradišťsko

Chrousti na písku i velehorách - film a beseda o českém horolezectví

27.09.2022 (Út) 18:00

100 Kč

Jak vznikaly základy českého horolezectví, kdo stál u jejich zrodu? To vám přiblíží tento autorský film a poté beseda s jeho tvůrci a pamětníky.

Místo: Kino Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Dokumentární, ČR, 2022.

V besedě k filmu vystoupí horolezci-pamětníci J. Čihulka, V. "Chroust" Procházka jr., K. "Šedej" Vlček, "Pišta" Berežný a MUDr. L. Chládek, lékař historicky první české himalájské expedice Annapurna IV v r. 1969.

Přístupný

Horolezectví je krásný, i když nebezpečný sport. Ti, kdo mu propadli a hodně o něm vědí, na něj nedají dopustit, ostatní nezasvěcenci vzhlížejí k horolezcům s obdivem a úctou, často s nepochopením pro jejich (možná zdánlivý) hazard se zdravím a životem. Dva různé pohledy – na jedné straně touha překonávat překážky a mít jedinečné zážitky, na straně druhé zůstat v bezpečí a ve zdraví kvůli sobě a svým blízkým…

Přijďte k nám do kina na střihový film o skupině českých horolezeckých nadšenců a poté na besedu s některými z nich!  Jeho autorem je fotograf Karel „Šedej“ Vlček. Archivními filmovými záběry a fotografiemi vypráví o historii českého horolezectví od 30. do 70. let minulého století, od Českého ráje po Himálaj. Besedovat s diváky přijde Jiří Čihulka, MUDr. Leoš Chládek, Karel „Šedej“ Vlček, „Pišta“ Berežný a Vladimír „Chroust“ Procházka jr.

Znáte některé z těchto jmen či přezdívek? Možná ano. Kdo tedy byli a jsou „Chrousti“ Procházkové a „Šedej“ Vlček?

Nestor českého horolezectví Vladimír „Chroust“ Procházka (1918-1994) byl v civilu učitel, jinak nadšený horolezec a skaut, který získal svou přezdívku v mládí na skautských táborech, protože rád sedával v korunách stromů, a pak ji „zdědili“ i jeho synové. Otec „Chroust“ slezl jako první řadu vrcholů v Českém ráji, po válce se zaměřil na Vysoké Tatry, Alpy, Kavkaz a konečně Himálaj. První česká himálajská expedice r. 1969 pod jeho vedením dosáhla prvního úspěchu našeho horolezectví v nejvyšším pohoří světa výstupem na Annapurnu IV. Po celý svůj život se také věnoval školení budoucích horolezců a napsal učebnici Základy horolezectví, dlouho považovanou za nepřekonanou. Ironie osudu mu při tragické nehodě na Trollryggenu (hora v Norsku) vzala nadějného mladšího syna Honzu, který se na učebnici podílel...

Profesionální fotograf a novinář Karel „Šedej“ Vlček (nar. 1945) se již od mládí věnoval také horolezectví a jeho fotografie jsou na tento sport zaměřené. V 70. letech minulého století se jeho dokonalé černobílé snímky objevovaly v řadě prestižních zahraničních magazínů. Kromě fotografování také točil filmy, často přímo ze skalní stěny. V 80. letech získal za svůj film První sedma řadu cen, v poslední době se blýskl dalšími filmy Lezení na písku – 70. a 80. léta, a v Evropě měl i několik fotografických výstav. V 90. letech začal jezdit na kole – ne ovšem vsedě, ale vleže! Na lehokole kromě Evropy projel i obě Ameriky, Nový Zéland a velký kus Asie až do Číny. Fotografoval tedy dál, ale už „z přízemí“.

Vydejte se v našem kině do skal, nejdřív prostřednictvím filmu, potom ve vyprávění horolezců!