CHCI MÍT PŘEHLED O AKCÍCH

Nechcete složitě vyhledávat akce a toužíte po tom, aby si chystané akce samy našly Vás?

Další možnosti propagace

Využít můžete hlášení rozhlasu. Pro informace na výlep plakátů kontaktujte informační centrum.

Kontakt

Do kalendáře můžete vložit akci sami nebo nám pošlete informace e-mailem na adresu:
(velikost zprávy max. 6MB, nesmí obsahovat *.zip).

Pozvánku obratem zveřejníme.

Propagace akcí zdarma

Veřejné, kulturní, společenské, sportovní a gastronomické akce prezentujeme v kalendáři akcí bezplatně.

Víte o nějaké akci na Mnichovohradišťsku nebo v regionu, která ještě není v našem kalendáři akcí uvedena?

Posílejte nám Vaše tipy.

Kalendář akcí Mnichovohradišťsko

Černobyl - cestopisná přednáška

22.10.2019 (Út) 18:00

90 Kč

Dnes jsou Černobyl a nedaleká Pripjať oblasti navštěvované jako turistické atrakce. Ne každý se tam ale chce osobně podívat. Přijďte si tedy poslechnout vyprávění pana Tomáše Kubeše, očitého návštěvníka těchto míst, kde se v r. 1986 odehrála nejhorší jaderná katastrofa v dějinách.

Místo: Kino Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Cestopisná přednáška s dataprojekcí a následnou besedou.

Vystoupí cestovatel a fotograf Tomáš Kubeš.

Přístupný

Bývalá sovětská jaderná elektrárna Černobyl a nedaleké městečko Pripjať již několik let přinášejí ukrajinské ekonomice příjmy z turistického ruchu - v roce 2011 otevřela ukrajinská vláda uzavřenou zónu návštěvníkům nad 18 let. Ano, je to tak, cestovní kanceláře organizují zájezdy do míst, kde před více než 33 lety, přesně 26. dubna 1986, došlo k největší jaderné havárii v dějinách. Desítky let patřila tato oblast k tzv. zakázané zóně, kam nesměl člověk vstoupit (ale řada starousedlíků na tento zákaz nedbala, zhruba po roce se vrátili do svých bývalých domovů a žijí tam dodnes – jejich život je zobrazen např. v dokumentu Bábušky z Černobylu, 2015).

Teprve po rozpadu Sovětského svazu v r. 1991 se začaly postupně zveřejňovat okolnosti různých událostí, které ve své době podléhaly přísnému utajení. A tak se po dlouhých letech dovídáme i o tom, co předcházelo výbuchu čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu, kdo byli skuteční viníci, jak reagovalo vedení Sovětského svazu na vzniklou situaci a proč tomu tak bylo. Velmi působivě a otevřeně to zobrazili američtí tvůrci pětidílného seriálu Černobyl, který odvysílal televizní kanál HBO koncem května 2019.

Ale poslechnout si vyprávění člověka, který osobně Černobyl a Pripjať navštívil a na vlastní kůži pocítil stále ponurou atmosféru těchto míst, je určitě něco jiného než shlédnout film v televizi. Přijďte na cestopisnou přednášku Černobyl cestovatele Tomáše Kubeše a dozvíte se, jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu a jak vypadá dnes tato oblast.