Plán na sobotu

9:00 ZÁMEK MNICHOVO HRADIŠTĚ

Přijet do Mnichova Hradiště a nejít na zámek ? To by opravdu nešlo! V 9 hodin začíná první prohlídka zámeckých interiérů. Během 50 minut poznáte původně zařízené komnaty barokního valdštejnského sídla.

Zaměřte se hlavně na tyto poklady:
Delfská jídelna se stěnami dekorovanými nezaměnitelnými modrobílými talíři z proslulé holandské dílny. Knihovna, jejíchž svazků se v Duchcově, jiném valdštejnském barokním zámku, dotýkal jako správce Giacomo Casanova, považovaný za největšího svůdníka žen všech dob. Interiéry, v nichž se natáčely asi nejstrašidelnější filmové pohádky v dějinách české kinematografie – Deváté srdce a Panna a netvor. Informujte se u průvodce, které pokoje filmaři ve filmech režiséra Juraje Herze zvěčnili.

Jste svěží, takže si od 10:15 hodin dopřejte ještě 45 minut trvající prohlídku unikátního zámeckého divadla. Co Vás čeká:
Kompletní soubory historických malovaných kulis – na jevišti je instalována jedna série, představující lesní scénu. Ale vězte, že v depozitářích jsou uloženy další, které Vás přenesou třeba do města! Stroje na vytváření zvukových efektů – poznáte, jak se uměle spouští třeba vítr. Přilehlé jednací a odpočinkové pokoje, které sloužily jako zázemí pro schůzku tří císařů v roce 1833. Této patrně nejvýznamnější události v dějinách města se účastnili rakouských císař, ruský car a pruský korunní princ.

Zámek Mnichovo Hradiště

11:00 ZÁMECKÝ PARK

Je hodinu před polednem. Prší, nebo příliš žhaví slunce? Běžte se schovat do rokokového pavilónu uprostřed zámeckého areálu, v ose proti hlavnímu vstupu zámku, jemuž se říká sala terrena.

Překvapí Vás bohatá vnitřní výzdoba: stěny jsou pokryty nejen malbami, ale třeba také oblázky. Všimněte si rozdílu mezi francouzskou zahradou a anglickým parkem. Francouzská zahrada je složená z geometrických záhonů, v nichž se střídají kvetoucí rostliny s pečlivě střiženými keři. Anglickému parku dominují vzrostlé stromy, často exotického původu, a udržovaný trávník. Bronzová socha u levého bočního křídla zámku představuje Václava Budovce z Budova, vskutku renesanční, všestrannou osobnost. Tento nejvýznamnější majitel hradišťského zámku byl roku 1621 popraven mezi 27 českými pány, kteří se v protihabsburském povstání postavili proti králi.

11:30 PĚŠÍ VÝLET ZA KRÁSAMI ÚDOLÍ ŘEKY JIZERY

Opusťte zámecký park empírovou branou se dvěma smetanově omítnutými pylony a vydejte se vpravo po silnici dolů, kde se napojíte na modrou turistickou značku. Naplánovaný pěší okruh není náročný a čítá, pokud ho projdete celý, 15 km. Po zbytek dne si budete užívat malebné okolí města a Vaše kroky budou částečně kopírovat tok řeky Jizery. Nejdříve na Vás čeká 2 a půl kilometru do obce Klášter Hradiště nad Jizerou, kde si dáte zasloužený oběd.

12:30 RESTAURACE SKÁLA, KLÁŠTER HRADIŠTĚ NAD JIZEROU

Pěší pochod se vyplatil, tady si na delší dobu odpočinete. Zvlášť pokud je venku vedro, oceníte azyl v chladném nitru skály. Právě do ní je totiž situována tahle netradiční restaurace v ryze přírodní kulise. Jste u zdroje dobře vychlazeného piva, které se vaří hned nad Vámi, v někdejším cisterciáckém klášteře proměněném dnes v pivovar. Není divu, že se pivu říká Klášter! Dopřejte si tu alespoň hodinu a půl.

 

Odpočatí pokračujte po modré značce do Mohelnice nad Jizerou. Nezapomeňte si vzít na cestu svačinu! Další možnost občerstvení bude až v Mnichově Hradišti.

16:00 ROMÁNSKÝ KOSTEL V MOHELNICI NAD JIZEROU

Románských kostelů se moc nezachovalo. Tento je typickým představitelem předgotického umění, režnou stavbou z kvádříkového zdiva bez fasády. Nechcete zůstat přede dveřmi? Pak si je nechte otevřít správcem (tel. 777 963 416). Domluvte se s ním ale raději s předstihem.

Kostel je názornou učebnicí románské architektury. Víte, co je vlys, apsida nebo zubořez? Nechte se poučit. Najdete na vnější zdi kostela hlavu Turkyně? Rada: svou vlastní hlavu nasměrujte pořádně

vzhůru! Tento neobvyklý reliéf z načervenalého pískovce je připomínkou dcery tureckého paši, kterou si z křížové výpravy přivezl dle pověsti jako svou manželku pán z nedaleké Zásadky, kam se následně po zelené značce vydáte.

17:00 ZŘÍCENINA ZÁSADKA

Místo je v posledních letech dobře udržované a neprávem opomíjené. Najdete tu božský klid. Spočiňte aspoň půlhodinku. Co je Zásadka? Zřícenina hradu přestavěného na renesanční zámek, který v roce 1790 vyhořel. Je odtud znamenitý výhled. Kdo první objeví na obzoru Ještěd s nezaměnitelným televizním vysílačem? Najdete vystavené pádlo, které při své krátké plavbě po Jizeře na voru z kravských žaludků zlomil český velikán Jára Cimrman?

Po zelené pokračujte přes Sychrov k další zastávce.

18:00 VRCH KÁČOV

Dosáhli jste nejvyšší mety pěšího pochodu. Čím je zajímavý Káčov? Vrchol tvoří bizarní čedičový útvar – zbytek sopečného komínu. A navíc je odtud pěkný rozhled. Zajímáte-li se o „šutry“, hledejte káčovák – žárem změněný pískovec se zrnky křemene.

19:30 ZPĚT V MNICHOVĚ HRADIŠTI – UBYTOVÁNÍ A VEČEŘE

Pro dnešek padla… Tedy téměř. Teď už zbývá jen někam složit hlavu a doplnit energii. Doporučujeme ubytovat se v Hotelu U Kvapilů nebo v Penzionu U Mydlářů. Součástí obou je i restaurace. Další možnosti, kde povečeřet, nabízí náměstí a jeho okolí.

mapa s výlety ke stažení

 

Plán na neděli

Ranní ptáče dál doskáče. No, nebudeme to ale přehánět, můžete vystartovat až v devět. Na zámku Mnichovo Hradiště jste včera zdaleka neviděli vše důležité. Vraťte se tam cestou přes náměstí, kde si prohlédněte nově opravenou novorenesanční radnici: všimněte si sgrafit sovětských vojáků a partyzánů v zaslepených okenních výklencích, neobvyklého dědictví socialistického realismu. Dál půjdete kolem barokního kostela sv. Jakuba. Železné křížky na kostelním návrší označují hroby obětí prusko-rakouské války roku 1866, jejíž jedna bitva byla svedena za městem.

9:30 MUZEUM MĚSTA MNICHOVO HRADIŠTĚ

V zámku jste včera minuli pár komnat, které zůstaly Vašim očím skryty. Vystoupejte do nejvyššího patra. Najdete tam zajímavé městské muzeum. Jaké exponáty jsou jeho největšími taháky?

Obří model Drábských světniček – víte, že na něj bylo spotřebováno 13 metráků dříví a 12 metráků sádry? Pokud odpoledne přijmete náš návrh a sednete na kolo, uvidíte tohle skalní město v originále, z pískovce, sedmnáctkrát větší. A malá bojovka navíc: druhý, menší model Drábských světniček zachycuje něco, co v reálu dnes už neuvidíte. Kdo prokáže odpoledne při srovnání nejrychleji svůj fištrón? Malované úly z 19. století – zdobily zahradu jedné selské usedlosti v Klášteře Hradišti nad Jizerou. Všimněte si otvorů pro včely: ty vylétávaly znázorněným postavám, tedy myslivci, ptáčnici či dráteníkovi, buď z tašek, nebo z podpaží. Úl s dráteníkem byl dokonce vydán na poštovní známce z roku 1999. Vysoká kola – první bicykly, u nichž přední kolo bývalo několikanásobně větší než zadní. Šlo spíše o nepohodlnou akrobacii než o jízdu. Snad proto byly tak populární stabilnější tříkolky. Takových, jaká je vystavena hned vedle, se mnoho nedochovalo. V muzeu mají otevřeno od května do září denně mimo pondělí, v dubnu a říjnu o víkendu.

Muzeum města Mnichovo Hradiště

11:00 CYKLOVÝLET PO SKALNÍCH HRADECH A VYHLÍDKÁCH

Do paměti se Vám zaryl nejvíc model skalního hradu a staré kolo slavné značky Kohout? Jak symbolická vizuální příprava na odpoledne! Čeká Vás cesta do skal a pro změnu pojedete na kole. Připravte se na 23 km v sedle. Ti unavenější z Vás si zkrátí zpáteční cestu o 6 km díky cyklobusu, který je v provozu od poloviny června do konce srpna. Kola Vám zapůjčí v KH Sport pod zámkem.

V Mnichově Hradišti se napojte na značenou cyklostezku Greenway Jizera, která vás vyvede z města, kolem jezu Ptýrov a pískovny jeďte do Veselé a pokračujte do Lhotic. Odtud můžete frčet přímo do Bosně k hradu Valečov.

12:00 OBĚD

Dříve než se vydáte na hrad, bude dobré posilnit se a odpočinout si. Těm, kdo mají rádi kvalitní kuchyni, můžeme doporučit oběd v restauraci na Farmě Ptýrov. K ní si budete muset maličko zajet, ale určitě se to vyplatí! Cestou z Mnichova Hradiště ještě před pískovnou odpočte doprava a jeďte zhruba kilometr a půl do Ptýrova. Velká budova farmy s pasoucími se koňmi je nepřehlédnutelná. Další možnost k obědu máte přímo na návsi v Bosni, kde najdete vzorně opravený patrový dům a v něm Agarden restaurant. Předpokládáme, že gurmáni ocení kvalitu a nebudou litovat peněz.

13:45 SKALNÍ HRAD VALEČOV

V předhradí nakoukněte do skalních světniček, které jsou volně přístupné. Až do konce 19. století tu bydlela chudina, poté několikrát nejeden loupežník z filmových pohádek, které se tu natáčely. Znáte Lotranda a Zubejdu? Nebo pohádku RumplCimprCampr?

Každou celou hodinu začíná prohlídka hradu. Uvidíte archeologické nálezy z hradní lokality, ale vůbec nejzajímavější je labyrint spojovacích chodeb a schodišť ve skále i na jejím temeni. O prázdninách je otevřeno každý den.

Kolem 14:40 bude dobré se vrátit do sedla. Prudkým stoupáním se vydáte k obci Mužský. Dělí Vás odtud dva a půl kilometru. Vyhlašujeme soutěž: zvládnete to za 20 minut? Bude to těsné, ale Vy to dokážete!

Hrad Valečov

15:00 VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE MUŽSKÝ A VRCH MUŽSKÝ

Odměnou za svižnou jízdu Vám bude jedna z nejmalebnějších vesniček Českého ráje. Pro hustou koncentraci dobře zachovalých roubenek byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Pokochejte se a pokračujte po silničce dále vzhůru – nebudeme vám nalhávat, že je to po rovince. Stoupat budete ale už jen pár stovek metrů k odbočce k vrchu Mužský. Čedičový vrch opticky navyšuje pomník, který byl postaven na paměť bojů prusko-rakouské války roku 1866. Kruhový výhled odtud je báječný. Patříte-li k průměrným turistům, doporučujeme pohlédnout na vrchol pěkně zdálky a pokračovat hned dál na Drábské světničky.

Za dalších pár stovek metrů dorazíte k místu zvanému Krásná vyhlídka, které dělá čest svému jménu, a najdete zde i stejnojmennou restauraci s penzionem.

16:30 DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY

Na vyhlídce si nechte kolo a pokračujte pěšky – zhruba kilometr a půl Vás nyní dělí od úžasného skalního města s někdejším dřevěným hrádkem. Až budete procházet úzkou soutěskou mezi skalami zvanou Studený průchod, zkuste změřit teplotu vzduchu. V soutěsce prý bývá i o 20 stupňů nižší než v okolí. Sedí to? Na konci cesty Vás čeká nedlouhé stoupání po úzkých kamenných schodech. A pak se otevře rozlehlá plošina složená z několika skal, propojených můstky. Dejte pozor na děti! Kdo má fantazii, přimyslí si nad dodnes patrnými podlahami hlazenými ve skále dřevěné stěny a přístřešky. Ty tvořily ve středověku stěží dobytelný hrad. Budete zrovna Vy ten nejrychlejší, kdo najde patrně největší světničku, které se říká Modlitebna? Nasávejte kouzlo tohoto místa. Schválně jsme Vás sem nasměrovali až v nedělní pozdní odpoledne, kdy by tu mělo být již minimum turistů a relativní klid.

18:00 KRÁSNA VYHLÍDKA… A NÁVRAT DO HRADIŠTĚ

Nechce se Vám ještě do nížin? Užívejte si výhled, nechte se zlákat restaurací s venkovní zahrádkou a odpočiňte si po náročném dni. Zasloužíte si to! Máte-li kola už dost, ohlídejte si odjezd cyklobusu ze zastávky Zásadka – jsou to zhruba 3 km více méně z kopce. Posedíte-li déle a cyklobus nestihnete, připravte se na 9 pohodových kilometrů přes Zásadku, Dneboh, Hoškovice a po chodníčku podél hlavní silnice do Mnichova Hradiště. Počítejte s necelou hodinkou jízdy.

mapa s výlety ke stažení

 

Další tipy na výlety a zajímavá místa

Půldenní vodácký výlet sjeďte si Jizeru z Březiny do Mnichova Hradiště. Čeká Vás klidný úsek řeky, málo lidí, tři jezy (lodě budete muset přenést) a výhled na krásné pískovcové skály, mezi kterými si řeka v průběhu věků vyhloubila svoji cestu. Lodě a další vybavení Vám zapůjčí a na místo dopraví opět půjčovna KH Sport.

Kostel sv. Jakuba v Mnichově Hradišti pokud se s předstihem domluvíte s panem farářem (tel. 736 148 567), můžete vystoupat na kostelní věž a podívat se na město z výšky. Pěkný výhled na zámek a podzámčí je také z kostelního návrší.

Kostel Tří králů a kaple sv. Anny prohlédněte si lapidárium barokních soch a hrobku slavného generála Albrechta z Valdštejna. Vstupenky k zakoupení na zámku.

Pláž u Jizery v Mnichově Hradišti skvělé místo pro milovníky přírodního koupání. Písčité pláže, veřejný gril, ohniště…

Příhrazské skály v Drábských světničkách jste poznali jejich krásnou předsíň, příště chtějte prozkoumat víc!

Živá paměť Veselská naučná stezka v místní části Hradiště – seznamte se s tím, co vše v průběhu století potkalo jednu českou vesničku.

Nechce se Vám domů? Tak zůstaňte ještě jeden den nebo přijeďte znovu!