Městská policie bude už brzy sledovat celé město úplně jinýma očima. V říjnu byla totiž zahájena modernizace městského kamerového systému, který přechází od starší analogové technologie k digitálnímu sledování ulic. Na tuto investici se podařilo městu získat dotaci ve výši 350 tisíc korun a její součástí bude rovněž vytvoření jednoho zcela nového kamerového bodu. Ten na základě doporučení městské policie vznikne u vlakového nádraží. V součtu tak bude policie disponovat osmi kamerami, které usnadní péči o veřejný pořádek. Modernizace má být dokončena nejpozději začátkem prosince.

Vedle kamer se už nyní strážníci těší z dalších pomocníků. Jsou jimi dva takzvaní asistenti bezpečného města, kteří svou službu nastoupili v minulých měsících a podle slov velitele městské policie Petra Koženého se osvědčili: „Asistenti jsou prodlouženou rukou městské policie. Protože rozsah práce městských strážníků se zvětšuje, hodí se nám každá ruka navíc. Oba pánové mají navíc vynikající místní znalost, takže fungují i jako zdroj informací pro návštěvníky Hradiště, ale i pro místní. Po úpravě parkovacího režimu u náměstí třeba radí, jak si správně vytisknout lístek zdarma,“ pochvaluje si velitel.

Oba asistenti působí samostatně, takže zvládnou pokrýt větší část města. Ráno dohlížejí na bezpečnost školáků na přechodech, přes den obcházejí dětská hřiště a parky, v pondělí a ve středu má vždy jeden z nich službu na úřadu práce, kde dohlíží na pořádek, a v době poledních přestávek se opět vracejí do blízkosti škol. Právě ze strany škol je o ně obrovský zájem. Městská policie by tedy ještě několik asistentů rozhodně ocenila. Městu se tato služba navíc velmi vyplácí. Přestože jsou pánové zařazeni pod městskou policii, z dotačních peněz je platí úřad práce.

Další z novinek, na které městská policie upozorňuje, jsou kotce pro odchycené psy v Kocmanově vile u Jizery. Ty vznikly za výrazného přispění jednoho ze strážníků, který se ve volném čase zabývá výcvikem psů, a má tak v tomto oboru zkušenosti. Nové kotce jsou bytelné, prostorné, je v nich teplo, zvířata jsou zde chráněna před nepřízní počasí a dokonce mají výběh. Díky nim bude možné odvážet psy do útulku jen v nejnutnějších případech.

V plném proudu je podzimní čištění města a Petr Kožený raději nabádá Hradišťáky, aby respektovali přenosné dopravní značky informující o chystaném čištění a omezující parkování v daných lokalitách: „Chtěl bych upozornit, že zcela poprvé bude využito odtahu špatně zaparkovaných vozidel. Vozidlo porušující dopravní značku zákaz zastavení bude odtaženo a po vyčištění místa vráceno zpět. Manipulace je zpoplatněna částkou dva tisíce korun a strážníkem může být navíc uložena bloková pokuta,“ říká.

Podzimní čištění probíhá od 8. do 23. listopadu, a to ve městě i v místních částech. Z harmonogramu dostupného na internetových stránkách města je patrné, že průběh čištění byl tentokrát naplánován tak, aby občané vždy mohli zaparkovat v některé z vedlejších ulic a nemuseli místo hledat na druhém konci města. Na čištění bude policie upozorňovat rozhlasem na Facebooku.