Sledování života čápů v hnízdě na komíně u železničního přejezdu v Jiráskově ulici, které umožnila on-line kamera nainstalovaná letos v dubnu, se stalo oblíbenou činností stovek lidí nejen z Mnichova Hradiště. Pro letošní rok už se příběh čapí rodinky uzavírá a její členové svůj domov opouštějí. Nezbývá tedy než zrekapitulovat, čeho jsme letos mohli být svědkem.

Webová kamera byla do ostrého provozu uvedena 28. dubna. Pár čápů, kteří se do Mnichova Hradiště v posledních letech vrací a kteří vyměnili Hradiště za dřívější hnízdiště v Kněžmostě, už tou dobou obsadil své místo a připravoval hnízdo pro příchod potomstva.

První vejce na sebe nenechala dlouho čekat. V prvních dvou květnových týdnech pozorovatelé hlásili nejprve dvě, později tři a na konci měsíce dokonce čtyři vejce. Mláďata se vylíhla počátkem června. Radostné okamžiky však záhy vystřídaly těžší časy. Rodiče dvě z mláďat vystrčili z hnízda. V řadách příznivců čapí rodinky to vzbudilo lítost. Podle ornitologa Pavla Kverka šlo však o běžný proces, kdy čápi potomstvo záměrně redukují a nechávají přežít pouze silnější mláďata, protože nejsou schopni obstarat dostatečné množství potravy pro všechny mladé.

Přestože zaznívaly hlasy, že by měl čápům se sháněním potravy někdo pomoci, do života na hnízdě se záměrně vůbec nezasahovalo. To, že kamera bude pouze ke sledování a život opeřenců jinak neovlivní, byl ostatně jeden ze základních předpokladů, se kterými město jako jeho iniciátor k projektu přistupovalo. Divákům se tak naskytl pohled na život v přírodě v celé jeho kráse i syrovosti.

V neděli 19. června se ukázalo, že život vyprchal i ze třetího mláděte, které dospělí čápi po oživovacích pokusech rovněž vystrčili z hnízda. Tím série smutných událostí skončila. Poslední mládě rostlo doslova před očima, sílilo a v průběhu července a srpna návštěvníci stránky www.mnhradiste.cz/capihnizdo častokrát sledovali záběry z kamery, ale žádného z čápů nezachytili. Štěstí mívali spíše ti, kteří k počítači usedli brzy ráno nebo večer.

„Mládě má nyní před sebou nejtěžší fázi života. Nejvyšší mortalita u ptáků je totiž v prvním roce. Se skupinou stejně starých čápů zamíří k jihu na první zimu v Africe. Poslední výzkumy ukazují, že někteří mladí čápi se ze zimoviště ani nevrací a druhý rok života prožijí v Africe. Dospívají totiž jako řada jiných velkých opeřenců, například orli nebo labutě, až třetím rokem nejdříve,“ říká Pavel Kverek.

Až se dospělý čáp, jenž přišel v Hradišti na svět, bude vracet na sever, možná se vrátí do svého rodiště, možná ale zakotví někde zcela jinde. Kroužkování čápů již podalo důkazy, že dochází k oběma případům.

Tou dobou bude mladého samce čekat celá řada dalších nebezpečí. Mladí výrostci, v nichž se projevuje touha zahnízdit, totiž často obtěžují již usazené páry a svádějí
s jinými samci nelehké bitky. Ty někde končí smrtí.

To bychom ale velmi předbíhali. Aktuálně jsou mladí čápi na své cestě do zimovišť na jihu Afriky. Jak upozorňuje Pavel Kverek: „Čápi přes moře nelétají ani na sv. Řehoře. Není tam termika, proto od nás někteří letí na jihovýchod k Bosporu, jiní k Gibraltaru na jihozápad. Pak dál Afrikou až na jih.“ A připomíná další úskalí: „Nám jedno mládě v první zimě zabili kamenem v Malawi při návratu domů.“

Letošní mláďata se již na svou cestu vydávají, starší jedinci vyrazí na cestu o něco později v menších skupinách. Zatím sbírají síly na dlouhý let. Všechny čekají velká nebezpečí – dravci, sucho, hlad, bouře i trávení kobylek ničících úrodu a podružné otravy. Nezbývá než jim držet palce, aby měli štěstí. Těm z Hradiště dvojnásob, vždyť kdo by se chtěl nechat připravit o opakování netradičních zážitků z letošní sezóny?

Za projekt mnichovohradišťského čapího hnízda patří dík městskému úřadu, jenž instalaci webové kamery inicioval, společnosti ITBusiness zajišťující technickou stránku věci, pánům Donátovi, Brodskému a Edrovi, kteří umožnili instalovat kameru v místě jejich podnikání, i všem pozorovatelům. Letošní pozorování jistě přivedlo nejednoho diváka k většímu zájmu o život elegantních ptáků i o přírodu obecně. Těšme se na příští rok.