Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje je nejvýznamnější turistickou trasou celého regionu, jenž propojuje nejzajímavější lokality Českého ráje přírodního charakteru, ale i zajímavosti stvořené člověkem v době dávno minulé i nedávné, spolu s ubytovnami a restauracemi, které byly ve vlastnictví či správě Klubu Českých turistů. Vznikla propojením dosavadních stezek a jejich jednotným označením červenou turistickou značkou.

Zlatá stezka mohla navazovat na tradici dálkové turistiky, která se ještě v té době pěstovala a věnovalo se jí nemálo osobností naší historie, jež navštívily Český ráj i místa, která Zlatá stezka protíná. Zásluhu na jejím zpřístupnění, obdobně jako na značení tras, měl KČT.

Zlatá stezka neměla dlouhého trvání. Poprvé je zmiňována v publikaci na podporu turistiky a informovanosti turistů vydané župou Českého ráje v roce 1937, která patřila do struktury členských základen KČT. V této době vznikl i dvoudílný filmový dokument, jež měl dálkovou turistiku na Zlaté stezce podpořit. Doba však rozvoji tohoto produktu nepřála. Válečná léta, poválečná obnova a znárodnění památek i služeb vedly k tomu, že zbyl pouze tento pojem a myšlenka hradit z výnosů cestovního ruchu údržbu stezky vzala za své. Stezka však i nadále propojovala a dodnes spojuje perly zdejší krajiny, ať už přírodní či historické.

Cestování se začalo rozvíjet postupně od počátku 19. století. K nejbohatším, kteří si mohli cestování dovolit, se postupně přidávaly i střední vrstvy. Rod Valdštejnů výrazně přispěl k rozvoji turistiky na Turnovsku tím, že prodal Hruboskalské panství Aehrentálům. Díky nim byly například v roce 1841 otevřeny Lázně Sedmihorky, vybudována vyhlídková věž pod Pannou na Troskách, rozšířena Myší díra na Hrubé Skále a na Valdštejně bylo v té době již vybíráno vstupné. A co se týče Prachovských skal, tam byly v poslední dekádě 19. století vyznačeny první turistické trasy. Na straně druhé rozvoj cestování umožnil i budování silnic a hlavně železnic.

Masovější rozmach turistiky pak nastal s počátkem 20. století, kdy se postupně zvyšovala životní úroveň obyvatelstva a i méně majetné vrstvy mohly cestovat. Využívány byly především stávající cesty a teprve s postupem času docházelo ke zpřístupňování některých, do té doby nedostupných lokalit. Zásluhu na tom měl opět KČT, který byl často podporován místními okrašlovacími spolky. Ruku v ruce s tímto rozmachem a otevíráním nových stezek a tras došlo i k nárůstu ubytovacích a občerstvovacích kapacit.

Celý koncept Zlaté stezky, tak jak vznikala před 80 lety, je dnes paradoxně velmi moderní. Například v západní Evropě jsou dnes dálkové pěší trasy, kdy putujete atraktivním regionem od hotelu k hotelu, velmi oblíbené a vyhledávané. Některé země, jako např. Švýcarsko, dokonce na atraktivitě dálkových tras ve spojení s kvalitními službami postavili národní turistické kampaně a renesanci pěší turistiky.

Termín Zlatá stezka je znám tedy 80 let. I za tento relativně krátký časový úsek se dočkala její trasa několika změn, jež měl na svědomí především člověk a jeho činnost. Největších změn doznalo využívání silnic. Vzhledem k nárůstu automobilové dopravy v druhé polovině minulého století, a hlavně v posledních 30 letech, muselo zákonitě dojít k jejímu přetrasování v okolí silnic. Významným zásahem do rázu krajiny, který se týkal i trasy Zlaté stezky, byla a je těžba sklářských písků poblíž Hrdoňovic.

A jak je celá stezka dlouhá? Délka trasy se od doby jejího vzniku až dodnes pohybuje stále kolem 160 km, přičemž současný značený úsek je dlouhý přibližně 119 km.

Historická i současná trasa Zlaté stezky Českého ráje, která začíná v Mladé Boleslavi, mimo jiné dokládá, že Český ráj není jen Turnov a Jičín, ale i řada dalších zajímavých míst a měst. A je také důkazem toho, že naši předci, bez znalosti moderních marketingových pouček a analýz trhu, dokázali vymyslet na základě intuice a zdravého rozumu naprosto unikátní turistický produkt…

Zlatá stezka a Mnichovo Hradiště

Do města Mnichovo Hradiště vstupuje Zlatá stezka Českého ráje silnicí od Kláštera, kde po překročení mostu přes řeku Jizeru míří kolem pláže Na kamínkách do lesoparku a na židovský hřbitov. Odsud pak kolem budovy gymnázia a ZŠ Studentská přivede poutníky na Masarykovo náměstí. Z centra města pak vede stezka k vlakovému nádraží a odsud ulicí Hrnčířskou opouští město směrem na Přestavlky a dále pak na Zásadku. Na území CHKO Český ráj stezka poprvé vstoupí u parkoviště pod hradem Valečov, poté směřuje na Drábské světničky a dále do Českého ráje.