Máte rádi procházky městem, přírodou nebo nevíte, jak zabavit vaše dětí? Chcete své návštěvě ukázat město z jiného pohledu a zábavnou formou? Pokud ano, questing je pro vás ideální.

Questing, v překladu hledačka, je cesta za poznáním a pokladem. Můžete procházet místy, o kterých si myslíte, že je dokonale znáte, ale opak je pravdou. Chodíte dnes a denně kolem různých míst, ale jejich významům, detailům a krásám nepřikládáte váhu. Questing vás donutí pozastavit se, pokochat a dozvědět se i něco nového. Hlavním cílem všech existujících hledaček je ale především zábava. Smyslem questingu je také budování vztahů v obci, zábava a vzdělávání.

A jak questing funguje? Vyzvedněte si pracovní list na příslušných místech nebo si ho stáhněte z webových stránek a můžete vyrazit na cestu. Budete hledat indicie a luštit tajenku. Celý quest bývá často psán ve verších, proto musíte zapojit i svou fantazii. V questu najdete mapku s orientačními body, která vás na vaší cestě provází. Budete také plnit různé úkoly. Hledačky nejsou nijak věkově omezené. Na své si přijdou malí i velcí. A koho z vás, z dospěláků, bavilo dříve hrát na šipkovanou? Vzpomínáte? To bylo legrace. Neváhejte a vraťte se do dětských let a quest si vyzkoušejte. Potřebujete k tomu převážně jen kus papíru, něco na psaní a dobrou náladu.


V České republice se tvoří hledačky od 2012 a rychle přibývají. Tvoří je skupinky nadšenců, učitelé s dětmi ve školách, na táborech, ale i lidé jen tak pro zábavu svou a ostatních.  Na území Českého ráje existují hledačky například v Sedmihorkách, Hořicích, Jičíně a teď už i v Mnichově Hradišti. U nás se dala dohromady skupinka skvělých lidí, kteří strávili několik dní tvorbou hledačky s názvem Od Marie k Anně aneb čas v zrnkách písku.  Naši hledačku projdete klidným tempem za cca 3 hodiny /délka 3 km/. I přesto, že terén není příliš náročný, není vhodný pro maminky s kočárky a osoby s pohybovým omezením /strmější schody/. Některá obtížnější místa lze obejít, bohužel ne všechny. S sebou potřebujete papír, tužku a dalekohled, pokud si chcete vychutnat daleké výhledy. Pracovní listy jsou k dostání v Informačním centru na náměstí, v knihově a v městském muzeu.  Poděkování za její tvorbu si zaslouží Iva Andrlíková, Blažena Hušková, Jana Jedličková, Helena Kaluhová, Renata a Zdeněk Královi, Dana Lamačová, Michala Mydlářová, Eliška Němečková, Petra Pilbauerová, Hana Skramuská, Tereza Šímová, Markéta Tomášová, Verunka a Lukáš Umáčení.

Questing vyvinula nestátní nezisková organizace Vital Communities ve Vermontu, USA, v roce 1995 a je vlastníkem příslušné obchodní známky. Více informací o questingu, jejich seznam, pracovní listy, návody na vlastní tvoření najdete na www.questing.cz.