Dne 15. června jsme měli možnost zavítat do nedaleké ZOO Chleby na exkurzi připravenou pro pracovníky infocenter. Díky této exkurzi a milému průvodci Jaroslavu Dufkovi jsme se dostali do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a příběhů ze zákulisí této ZOO, kterým jsem se často divili nebo se i zasmáli.

Velkým „tahákem“ této ZOO jsou dva medvědi ušatí, medvídek Balu a medvědí slečna Angara. Balu je rok starý, Angaře jsou dva roky. Jsou to akční méďové, kteří ve svém výběru prolezou, co mohou a v oblibě mají i houpání na houpačce. Pan Dufek nám vyprávěl příběh Balua, který ošetřovatele ze začátku pěkně zlobil. A hádejte jak. Nechtělo se mu vstávat. ZOO pomalu otevírala, návštěvníci přicházeli, ale Balu o nic nejevil zájem, spal si v klidu dál. Proto ošetřovatelé hledali rady v jiných ZOO, jak na medvěda vyzrát. Nakonec se jim osvědčilo pustit do výběhu Angaru, která se kolem něj jako správná ženská projde a probudí ho svým šarmem. To je pak medvěd hnedka vzhůru. ZOO by si přála příští rok uvítat na světě jejich potomky. Celý medvědí výběh připomíná ruskou krajinu a i ubikace vypadá jako klasický dřevěný ruský srub – tmavé dřevo, modré okenice.

ZOO se pomalinku rozrůstá a nestačí ji už původní prostory, proto přes silnici vzniká nová část. V této části můžete vidět již zmíněné medvědy ušaté, projít se po výběhu s daňky a také si je nakrmit. Bydlí zde i rodinka velbloudů. Mimochodem, v době naší návštěvy bylo u velbloudů měsíční mládě. Táta velbloud na nás celou dobu „frfňal“. Ošetřovatel říkal, že tím dává najevo obavy z nás „vetřelců“ a chce, abychom šli od výběhu pryč. Proto jsme si rodinku rychle vyfotili a pokračovali dál v cestě do staré části.

Asi nejvzácnějším druhem zvířete v ZOO Chleby je langur duk. Že nevíte, co to je? My také nevěděli. Langur duk je obecně považován za nejkrásnějšího primáta planety. Ve vietnamštině je přezdíván „vooc ngũ sắc“, což by se dalo přeložit jako langur hrající barvami. Opravdu to vypadalo, že má vínové nohavice a černou čepičku https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png?_nc_eui2=AeFDzn1BFC2-mztANabfWYFnbX5IDsq3gGs4CAv--j7NRaLRMy8qN-zvR61CORUPpnslFM5my1EVvNxRgpHjmL1YKO3z6UzsdP27VsTjiRhoJA Jeden  z nich se v ZOO v překladu jmenuje Malý Hrášek https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png?_nc_eui2=AeFDzn1BFC2-mztANabfWYFnbX5IDsq3gGs4CAv--j7NRaLRMy8qN-zvR61CORUPpnslFM5my1EVvNxRgpHjmL1YKO3z6UzsdP27VsTjiRhoJA  V Čechách se langur duk řadí mezi nejvzácnější chované zvíře.

V ZOO také uvidíte velké sladkovodní akvárium, které má objem 45m3 a je největší v republice. Pobývá v něm přes 20 druhů labských ryb. Toto akvárium získala ZOO darem, které dříve sloužilo jako rekvizita při natáčení Erbenova Vodníka z Kytice. V roce 2016 ZOO otevřela Mendelovo ekocentrum, ve kterém pořádají vzdělávací akce pro děti z mateřských a základních škol, které se těší velkého zájmu.  Velice zajímavá je také výstava různých zvířecích exkrementů. My jsme měli štěstí a v době naší návštěvy bylo v ZOO hodně mláďat. Viděli jsme již zmíněného měsíčního velblouda, ale také miminka u surikat a lemurů.

Během procházky po ZOO uvidíte mnoho dekoračních prvků od soch lidí až po zvířata, tématicky vyzdobené budovy a pavilony, které navozují příjemnou atmosféru. Pokud si vy, rodiče, chcete už odpočinout a vaše dítka ještě mají mnoho síly, můžete děti poslat na velké hřiště a vy si můžete půjčit knížku v tamní malé knihovničce.

Nesmíte zapomenout pochválit také obsluhu na pokladně, kde vám lístek prodá velice milý, usměvavý a vtipný pán. Dozvíte se od něj mnoho zajímavých informací a taky  k tomu nezapomene přidat i nějaký ten vtípek. Na své si zde přijdou jak milovníci plyšáků či sběratelských suvenýrů jako jsou vizitky, odznáčky, pohlednice, tak i ti, kteří si chtějí koupit na památku nějakou drobnost.

Byl to hezký den a dobrý nápad tuto akci pro pracovníky infocenter uspořádat. Tímto chceme ZOO poděkovat a přejeme jí mnoho spokojených návštěvníků.
 

Informace o ZOO:

http://www.zoochleby.cz/

https://www.facebook.com/zoochleby/

https://www.facebook.com/medvedi.zoochleby/