03. Pojmenování životní situace
Zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla do registru silničních vozidel
(přihlášení vozidla, které již bylo registrováno; dědictví; majetkové vypořádání manželů; leasing; přechod vlastnictví mezi obch. společnostmi nebo mezi obch. společností a fyzickou osobou)
04. Základní informace k životní situaci
Zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla do registru silničních vozidel je stanoven zákonem č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše silniční motorové vozidlo nebo přípojné vozidlo do registru silničních vozidel na základě písemné žádosti vlastníka silničního vozidla, popřípadě společné žádosti vlastníka a osoby, která je v žádosti uvedena jako provozovatel silničního vozidla, pokud
- a) technická způsobilost silničního vozidla k provozu na pozemních komunikacích byla schválena,
- b) je splněna povinnost pojištění odpovědnosti z provozu vozidla týkající se takového vozidla,
- c) byla při pořízení silničního vozidla z jiného členského státu zaplacena daň z přidané hodnoty, stanoví-li tak zvláštní předpis,
- d) silniční vozidlo není vedeno jako pohřešované nebo odcizené v Schengenském informačním systému nebo v informačním systému Policie ČR nebo tato informace není zjištěna v centrálním registru silničních vozidel,
- e) provozovatel silničního vozidla má na území ČR
- 1. trvalý pobyt, dlouhodobý pobyt nebo, jedná-li se o občana jiného členského státu, přechodný pobyt v délce alespoň 6 měsíců v kalendářním roce, nebo jí byl udělen azyl, nebo
- 2. sídlo, jedná-li se o právnickou osobu.
Zápis změny vlastníka provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností
- a) v případě převodu vlastnického práva na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka silničního vozidla a nového provozovatele silničního vozidla, není-li totožný s dosavadním nebo novým vlastníkem,
- b) v případě přechodu vlastnického práva (např. dědictví, majetkové vypořádání, transformace obchodních společností, ukončení leasingové smlouvy) na základě žádosti nového vlastníka silničního vozidla.
Zápis změny provozovatele provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě společné žádosti vlastníka a nového provozovatele, nebo žádosti provozovatele silničního vozidla, má-li být novým provozovatelem silničního vozidla jeho vlastník.
Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla nebo oznámení se podává do 10 pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu nebo přechodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu nebo nabytí právní moci rozhodnutí soudu v dědickém řízení.
09. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Zápis změny vlastníka (provozovatele) silničního vozidla do registru silničních vozidel provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu má dosavadní vlastník (provozovatel) pobyt dle bodu 1 písm. e). K jednání se dostaví společně dosavadní vlastník (provozovatel) i vlastník nový (provozovatel), popř. mohou být vzájemně zastoupeni na základě ověřené plné moci.
V případě, že je vlastník odlišný od provozovatele (např. u leasingové smlouvy), řídí se místní příslušnost k zapsání vozidla do registru silničních vozidel dle trvalého pobytu nebo sídla podnikání provozovatele.
Ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Mnichovo Hradiště je příslušným správním orgánem Městský úřad Mnichovo Hradiště, odbor dopravy (v přízemí budovy), Masarykovo nám. 1.
Vyřizují
- Dana Brandelová, tel. 326 776 664, e-mail: dana.brandelova@mnhradiste.cz
- Milena Klimešová, tel. 326 776 663, e-mail: milena.klimesova@mnhradiste.cz
- Ing. Ladislav Koska, tel. 326 776 667, e-mail: ladislav.koska@mnhradiste.cz
- Jaromír Šantroch, tel. 326 776 666, e-mail: jaromir.santroch@mnhradiste.cz
Provozní doba
- Po a St: 8.00 - 17.00
- Út a Čt: 8.00 - 13.00, 13.00 - 15.00 (doporučujeme předem telefonní ověření přítomnosti pracovníka),
- Pá: 8.00 - 13.00
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
- a) „Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla“,
- b) doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas, popř. doklad o povolení k pobytu nebo o udělení azylu na území ČR nebo o délce přechodného pobytu, nemá-li provozovatel silničního vozidla trvalý pobyt na území ČR),
- c) plná moc s úředně ověřeným podpisem (v případě, že se jeden z účastníků nedostaví)
- d) doklad o technické způsobilosti („velký technický průkaz“),
- e) osvědčení o registraci vozidla („malý technický průkaz“),
- f) protokol o evidenční kontrole, popř. pravidelné kontrole (v poznámce bude uvedeno jméno nového žadatele); předložený doklad nesmí být starší 14 dnů,
- g) doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelená karta),
- h) doklad o nabytí v případě přechodu vlastnického práva (např. rozhodnutí o dědictví, majetkovém vypořádání, ukončení leasingové smlouvy apod.)
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, formulář je k dispozici na odboru dopravy.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní poplatky jsou dány položkou 26a) zák. č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů:
- 300 Kč, motocykl do 50 cm3
- 500 Kč, motocykl nad 50 cm3
- 800 Kč, motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly
- 500 Kč, přípojné vozidlo do 750 kg hmotnosti
- 700 Kč, přípojné vozidlo nad 750 kg hmotnosti
Od poplatku jsou osvobozeni držitelé ZTP nebo ZTP/P a zápisy do registru vozidel prováděné na základě rozhodnutí soudu o dědickém řízení nebo o zániku společného jmění manželů.
Od 1. 1. 2009 je povinen vlastník vozidla kategorie M1 a N1 při první registraci nebo přeregistraci vozidla uhradit kromě poplatku za registraci ještě poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků. Jeho výše závisí na údaji o homologacích emisí v technickém průkazu, podle kterých jsou vozidla rozdělená do jednotlivých stupňů:
- EURO 0 (10.000 Kč)
- EURO 1 (5.000 Kč)
- EURO 2 (3.000 Kč)
Od tohoto poplatku jsou též osvobozeni držitelé ZTP nebo ZTP/P a zápisy do registru vozidel prováděné na základě rozhodnutí soudu o dědickém řízení nebo o zániku společného jmění manželů. Poplatek se však platí při následující přeregistraci vozidla následující po registraci nebo přeregistraci, při kterých byl žadatel od poplatku osvobozen.
Tento poplatek se neplatí u vozidel, která splňují minimálně mezní hodnoty emisí EURO 3, a dále v případě vozidel zapsaných v registru silničních vozidel, pro která je vydán platný doklad o uznání testování silničního vozidla na historickou původnost.
Správní poplatky lze uhradit v hotovosti nebo platební kartou v pokladně budovy. Správní poplatek je splatný před provedením úkonu.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Zpravidla se věc vyřizuje na počkání (cca 25 min.), v komplikovaných případech se postupuje dle správního řádu, kde je lhůta pro vyřízení stanovena do 30 dnů.
Obecní úřad s rozšířenou působností
- a) zapíše do technického průkazu silničního vozidla údaje o novém vlastníku nebo provozovateli silničního vozidla a nové osvědčení o registraci vozidla („malý TP“), popř. údaj o zaplacení poplatku na podporu sběru a využití autovraku,
- b) odejme dosavadní osvědčení o registraci silničního vozidla a vydá nové osvědčení.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinnosti
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
- nepožádá o zápis změny vlastníka silničního vozidla do 10 pracovních dnů. Za přestupek lze uložit pokutu do 50.000 Kč;
Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že
- nepožádá o zápis změny vlastníka silničního vozidla do 10 pracovních dnů. Za správní delikt se uloží pokuta do 50.000 Kč;
21. Nejčastější dotazy
Kdy bude možné požádat o přidělení vlastní tabulky s registrační značkou a jaká bude výše správního poplatku?
Ustanovení § 7b) zák. č. 56/2001 Sb. „Registrační značka na přání“ vejde v účinnost od 1. 1. 2016. Správní poplatek bude činit 5000,- Kč za každou tabulku.
Kdy bude možné požádat o přidělení tabulky s registrační značkou již k vozidlu přidělenou a jaká bude výše správního poplatku?
Ustanovení § 7d) zák. č. 56/2001 Sb. týkající se umístění tabulky s registrační značkou na nosné zařízení připojitelné k silničnímu vozidlu nebo, v případě poškození tabulky s přidělenou registrační značkou nebo registrační značkou na přání, vejde v účinnost od 1.1.2016. Správní poplatek bude činit 600 Kč za každou tabulku.
Je nutné měnit tabulku s registrační značkou při změně bydliště do jiného kraje?
Od 1. 1. 2015 je zákonná povinnost výměny tabulky s registrační značkou zrušena.
Je nutné předložit v rámci dědictví při přepisu vozidla z dědice na nového vlastníka 2 evidenční kontroly?
Není, pokud se přepis provádí v rámci jednoho úředního úkonu. V takovém případě
žadatel předloží pouze jednu evidenční kontrolu znějící na nového majitele (žadatele), přičemž dědic bude v protokolu o evidenční kontrole uveden jako majitel současný.
27. Popis byl naposledy aktualizován
26.11.2015