Už před třemi lety, po výstavě o dějinách LIAZu v mnichovohradišťském muzeu, jsem se zařadil mezi podporovatele myšlenky, aby v našem městě vzniklo muzeum této světoznámé automobilové značky. Tehdy jsme se však rozhodli jít po krůčkách. Nejprve jsme zorganizovali jednodenní výstavu slavných LIAZek na letošní sousedské slavnosti. Ta se setkala s nebývalým ohlasem, a tak si myslím, že nastal čas začít se reálně bavit o tom, kde by mohlo muzeum vzniknout a jak by mělo vypadat. A do čeho se tedy pustíme?

Nejprve vytipujeme pozemky, které by město či kraj mohly poskytnout (mým osobním favoritem je pozemek v Jiráskově ulici u dálnice, který je ve vlastnictví města), a současně budu během listopadu iniciovat další schůzku s vlastníky historických vozů. A pustíme se rovněž do přípravy základní koncepce muzea. Pak už to bude chtít připravit studii a získat pro celou věc podporu v zastupitelstvu. Současně vyrazím na kraj s žádostí o podporu.

Již nyní mi podporu přislíbil náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj, pan Michalík. V mediích se k podpoře vzniku muzea přihlásil také Honza Hamáček, poslanec za Mladoboleslavsko. Toho jsem ihned telefonicky kontaktoval. Během hovoru mi Jan Hamáček dal své slovo, že po volbách se potkáme a prodiskutujeme možnosti, které by mohly ke vzniku muzea vést.

Na svůj slib, který jsem v září dal, že odstartuji ten běh na vzdálenou metu, kterou bude naše muzeum, jsem rozhodně nezapomněl. Muzeum LIAZu si Hradiště zaslouží!

 

Ondřej Lochman, starosta města