Pokud dorazíte v sobotu 28. října do parku u nádraží na pietní akt k výročí založení republiky, budete mít možnost zúčastnit se i jedné netradiční procházky. Po skončení pietního aktu, v 15 hodin, se zájemci vydají k sedmi domům, kde žilo a působilo sedm významných osobnosti Mnichova Hradiště. Během procházky proběhne symbolické „slavnostní odhalení“ pamětních tabulek, které mají tyto osobnosti připomenout.

Od zástupců městského muzea a letopisecké a muzejní komise se dozvíte více o jednotlivých osobnostech a prostřednictvím nich i o historii města. Vzhledem k nepředvídatelnému počasí posledního říjnového víkendu je od 16 hodin zarezervován salónek v Klášterském hostinci U Karlových Varů, kde bude možné pokračovat v povídání hezky v teple.

Nápad vytvořit pamětní tabulky vznikl během setkání letopisecké a muzejní komise. Komise vytvořila seznam čítající přes dvacet jmen, které by si zasloužily připomenout. Postupně z nich vykrystalizovalo sedm, které se už v říjnu objeví na pamětních tabulkách. Netradiční podobu kruhové tabulky z mosazi navrhl architekt města Jakub Chuchlík, texty vytvořila Jana Dumková z městského muzea a výroby se ujala místní firma Tiskárna MH. Většina domů není v majetku města a umístění tabulek je tak možné jen díky laskavému svolení jejich majitelů. Rozmístění tabulek a jména významných osobností najdete v přiložené mapce.

K pamětním tabulkám vzniká samostatná sekce na webu města: www.mnhradiste.cz/pametni-tabulky, kde se budete moci postupně dozvědět o osobnostech více. A protože je seznam osobností, které bychom chtěli připomenout, ještě dlouhý, rádi bychom i v roce 2018 pokračovali v osazování domů dalšími tabulkami.