Už během návštěvy mnichovohradišťské delegace v polském městě Chojnow, s nímž město jedná o navázání partnerského vztahu, zazněla možnost, že by se polská školní výprava mohla v Mnichově Hradišti zastavit během plánovaného výletu do Prahy. Přestože to zprvu byl pouze nápad, 9. května polští školáci skutečně zavítali do Mnichova Hradiště, kde v tělocvičně 1. základní školy dokonce sehráli přátelské fotbalové utkání. A byl to mač napínavý až do samotného konce.

Za mohutné podpory svých spolužáků svedl výběr obou škol zápas, který se vyznačoval obrovským nasazením i sportovním chováním. Přestože to vypadalo, že závěrečné skóre bude přece jen výhrou všech a sudí zápas zastaví za vyrovnaného stavu 5:5, když vypršel stanovený čas, nestalo se tak a došlo na penalty. Štěstí více přálo Polákům, kteří se nakonec radovali z vítězství. Potlesk si však za strhující výkony zasloužily oba týmy. Malá sladká odměna také čekala všechny hráče. Ti si na závěr podali ruce a společně se vyfotografovali.

Právě sport je jednou ze společných aktivit, které by žáci obou škol mohli provozovat společně. Žáci z chojnowské školy se věnují zejména fotbalu (a to i dívčímu), volejbalu, cykloturistice, vodáctví i klasické turistice. Oblíbené jsou například výlety do přírody spojené se vzděláváním. „Snažíme se především dostat děti od počítačů a tabletů,“ pojmenovala klasický problém ředitelka školy.

„Spolupráce se zahraničím je pro nás důležitá,“ podotkla před koncem návštěvy také ředitelka 1. základní školy Eva Hajzlerová. „Už ta nejzákladnější forma spolupráce – vzájemné dopisování v angličtině – pomůže rozvíjet komunikační dovednosti. A kdyby si snad děti nerozuměly, čeština a polština jsou jazyky příbuzné. Už nyní uvažujeme o společném pobytu, kdy by měli žáci společný program a příležitost navázat prvotní přátelství,“ dodala ředitelka.

Poláci na Mnichově Hradišti ocenili zejména jeho malebnost, krásný zámek, radnici tyčící se v centru města (v Chojnowě původní radnice vyhořela, a ze srdce města se tak přesunula směrem k okraji) a velmi je zaujala májka na Masarykově náměstí, jejíž vztyčení zorganizoval letos poprvé Městský parlament dětí a mládeže Mnichovo Hradiště.