Historicky druhý ročník Cen města má své laureáty! Ceny města, které jsou dílem sklářů ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov a kněžmostského kováře Pavla Kverka, byly předány na plese města Mnichovo Hradiště 4. února 2017.

O udělení cen rozhodli na svém prosincovém zasedání zastupitelé města, a to na základě nominací od občanů. Na Cenu města za mimořádný počin se sešly dvě nominace, udělena však nebyla. V kategorii Cena města za celoživotní přínos se zastupitelé rozhodovali mezi sedmi nominacemi a udělili hned dvě ceny.

Jako první si pro své ocenění přišli Alena a Ladislav Hejlovi, které dnes už můžeme považovat za „ikony“ sborového zpěvu v našem městě. Manželský pár vede v Mnichově Hradišti již třicet let dětský pěvecký sbor Zvonky a dále přípravné sbory Koťata a Zvonečky a sbor Continuo. Lásku ke zpěvu předali tak už stovkám místních dětí.

Druhá z cen byla udělena Heleně Průškové in memoriam a na plese ji převzal její syn. Archivářka a historička Helena Průšková (1947-2016) pracovala přes třicet let v pobočce Státního ústředního archivu, která měla sídlo na mnichovohradišťském zámku, a poté spolupracovala s Muzeem města Mnichovo Hradiště. Své mimořádné znalosti využívala k popularizaci hradišťské historie a zúročovala při psaní článků a knih. Z nich jmenujme ty věnované našemu městu - Život na Ostrově svaté Anny a Můj hrad, můj dům. Její osobnost připomněla v loňském roce vedoucí městského muzea Jana Dumková ve svém článku.

Mimořádné osobnosti a činy spojené s naším městem bude možné nominovat na Cenu města i v letošním roce, a to na podzim. Zároveň upozorňujeme, že během dubna a května můžete navrhovat kandidáty na Cenu města pro mládež.