CHCI MÍT PŘEHLED O AKCÍCH

Nechcete složitě vyhledávat akce a toužíte po tom, aby si chystané akce samy našly Vás?

Další možnosti propagace

Pro informace na výlep plakátů kontaktujte informační centrum.

Kontakt

Do kalendáře můžete vložit akci sami nebo nám pošlete informace e-mailem na adresu:
(velikost zprávy max. 6MB, nesmí obsahovat *.zip).

Pozvánku obratem zveřejníme.

Propagace akcí zdarma

Veřejné, kulturní, společenské, sportovní a gastronomické akce prezentujeme v kalendáři akcí bezplatně.

Víte o nějaké akci na Mnichovohradišťsku nebo v regionu, která ještě není v našem kalendáři akcí uvedena?

Posílejte nám Vaše tipy.

Kalendář akcí Mnichovohradišťsko

Příběhy našich sousedů Český ráj - závěrečná veřejná prezentace

04.06.2019 (Út) 17:00

Vstup zdarma.

Slavnostní veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů Český ráj.

Žáci a studenti z pěti základních a středních škol z oblasti Českého ráje (Gymnázium Mn. Hradiště, 1. ZŠ Mn.Hradiště, ZŠ TGM Dolní Bousov, ZŠ Kosmonosy a Komunitní škola Volavec) představí veřejnosti šest  pamětníků.

Místo: Kino Mnichovo Hradiště
Kontakt:

Žáci a studenti z pěti základních a středních škol z oblasti Českého ráje (Gymnázium Mn. Hradiště, 1. ZŠ Mn.Hradiště, ZŠ TGM Dolní Bousov, ZŠ Kosmonosy a Komunitní škola Volavec)  představí veřejnosti šest  pamětníků. Natočené vzpomínky byly zpracovány jako rozhlasové či video reportáže. Rozhlasové reportáže se natáčely v Signál rádiu v Mladé Boleslavi. Videoreportáže si vytvářeli přímo členové týmů po konzultaci s odborníkem z Post Bella.

Zpovídané osobnosti svým vyprávěním provedly naslouchající členy žákovských a studentských týmů událostmi od 2. světové války přes dusná 50. léta, sovětskou okupaci roku 1968 a následující normalizaci až po převrat v roce 1989. Vyprávěly o běžném životě na venkově, kolektivizaci, znárodnění hospody, nesouhlasu se sovětskou okupací, ochraně životního prostředí, výsleších na StB, ale také obnově hospodaření na rodinném statku.

Josef Brož na vlastní kůži zažil německou okupaci i osvobození Rudou armádou.  Milada Kozderková zažila, jak její rodiče museli po únoru 1948 vstoupit do JZD. Se svým manželem jako zaměstnanci Československé lidové armády prožili sovětskou okupaci v srpnu 1968 ve vojenském prostoru Ralsko. Marie Krásová vzpomíná, jak její otec dodával potraviny partyzánům. Po únoru 1948 bylo rodině zabaveno hospodářství. Helena Koníčková prožila, jak po komunistickém převratu vzali jejímu otci hospodu. Kvůli jejím aktivitám a postojům v době sovětské okupace v roce 1968 se její dcera nedostala na vysokou školu. Václav Petříček se po maturitě gymnáziu z kádrových důvodů nedostal na vysokou školu a tak se vyučil zahradníkem. Nakonec vystudoval přírodovědeckou fakultu UK Praha a stal se uznávaným odborníkem v oblasti ochrany životního prostředí.  Zdeněk Brožek se z vyprávění dědečka- bývalého sedláka- dozvěděl, jak proběhla kolektivizace. Po roce 1989 se mu podařilo restituovat dědečkův statek a úspěšně navázat na rodinnou tradici.

Projekt Příběhy našich sousedů Český ráj zajišťuje o.p.s. Post Bellum za finanční podpory měst Mnichova Hradiště, Dolního Bousova, Kosmonos a Středočeského kraje.

Příběhy našich sousedů je největší vzdělávací projekt Post Bellum. Je určený pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol a běží už sedmým rokem. Týmy dětí se v něm učí poznávat naší moderní historii tak, jak je to baví – vyzpovídají pamětníka, natočí o jeho příběhu rozhlasovou nebo video- reportáž, jdou do archivu, vyhledávají si informace a svou práci prezentují před publikem.

Výsledky práce jednotlivých týmů a jejich veřejné vystoupení v kině v Mnichově Hradišti bude hodnotit tříčlenná porota ( učitel dějepisu, historik, novinář) Ze šesti zúčastněných týmů  ze ZŠ a SŠ  z oblasti Českého ráje (Gymnázium a 1. ZŠ Mnichovo Hradiště, ZŠ TGM Dolní Bousov, ZŠ Kosmonosy a Komunitní škola Volavec) budou vyhlášeni vítěz a tým na druhém místě.

Od roku 2012 do ledna 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo v 86 městech už 661 základních a středních škol. Díky tomu se tak už přes 4200 žáků a studentů z tisícovky týmů mohlo naučit, jak natočit a zdokumentovat příběh pamětníka. Za 7 let existence projektu mladí dokumentaristé zaznamenali 1000 životních osudů.